Vesely draftta yok

Euroleague'de Final-Four'a kalmayı başaran Partizan'ın 20 yaşındaki yıldızı Jan Vesely, 2010 NBA draftına girmeyeceğini açıkladı. Vesely'nin bu kararı, uzun süre sonra ilk kez draftta sadece Amerikalı oyuncuların seçilmesi olasılığını gündeme getirdi.

Ntvspor 27.04.2010 - 11:44

Vesely draftta yok

2002 NBA draftında ilk sıradan seçilen Yao Ming, NBA tarihinde Amerika dışından birinci sıradan draft edilen ilk oyuncu olmuştu. Çinli pivotun başarısı, NBA yöneticilerinin, Amerika dışından gelen oyunculara üst sıralardan şans tanımasının da yolunu açtı. Darko Miliçiç'in ikinci sıradan seçildiği 2003 draftında, ABD dışından 9 oyuncu birinci turdan seçilmiş ve NBA rekoru kırılmıştı.

NBA draftlarında son yıllardaki uluslararası oyuncu artışı, bu sezon son bulacak gibi görünüyor. Son olarak 2010 draftında ilk turdan seçilmesine kesin gözüyle bakılan Partizan'ın Çek yıldızı Jan Vesely, bir yıl daha Avrupa'da kalmak istediğini açıkladı. Antrenörü Dusan Vujosevic ile bir yıl daha geçirmek istediğini belirten 20 yaşındaki Vesely, Partizan'da çok mutlu olduğunu ve gelişimini sürdürmek istediğini vurguladı.

Bu kararla, Amerika dışından ilk turda seçilmesi beklenen tek bir oyuncu kaldı. Fakat Benetton'ın Litvanyalı pivotu Donatas Motiejunas da henüz kesin kararını vermediği için durumu henüz netlik kazanmış değil.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...