Vuvuzela'ya yasak yok!

2010 Dünya Kupası'nda bir çok kişinin gürültü yaptığı gerekçesiyle şikayetçi olduğu vuvuzelanın çalınmasında bir engel olmadığı açıklandı.

02.06.2010 - 16:26

Vuvuzela'ya yasak yok!

Güney Afrika'da 11 Haziran'da başlayacak Dünya Kupası'nda, çok sayıda yabancı taraftarın şikayetçi olduğu Güney Afrikalıların borazana benzeyen geleneksel çalgısı vuvuzelanın statlarda çalınmasına engel getirilmedi.

Fil sesine benzer bir ses çıkaran çalgının, anonsların duyulmasını engellemesi halinde yasaklanabileceğini söyleyen organizatörler, gerekli testlerin yapıldığını ve vuvuzelanın statlarda çalınmasına engel olmadığına karar verdi.

Johannesburg'da, 90 bin kişilik Soccer City stadında geçen hafta Güney Afrika ile Kolombiya arasında yapılan hazırlık maçında tribünlerin dolduğu ve bu maçta acil anonslar için ses seviye testi yapıldığı belirtildi.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) yetkililerinden Danny Jordaan, kendisinin de daha önce vuvuzela hakkında endişeleri bulunduğunu, ancak testlerde bu endişelerin ortadan kalktığını kaydederek, ''Vuvuzela, artık Dünya Kupası'nda. Çalgı, bu Dünya Kupası'nın bir parçası'' dedi.

Jordaan, sadece taraftarlardan milli marşlar sırasında vuvuzela çalınmamasını isteyeceklerini, ancak çalgının yasaklanmayacağını belirtti.

FIFA Başkanı Sepp Blatter da vuvuzelayı savunmuş ve bu çalgının diğer ülkelerdeki tezahüratlar ya da davullar gibi Güney Afrika futbolunun bir parçası olduğunu söylemişti.

Güney Afrika'da geçen yıl düzenlenen Konfederasyon Kupası'nda birçok oyuncu ve teknik direktör vuvuzeladan yakınmıştı.

Tayland Teknik Direktörü Bryan Robson, geçen ay Güney Afrika ile yapılan hazırlık maçında, vuvuzela çalınması nedeniyle oyuncularıyla iletişim kuramadığını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...