Wilson'ın durumu kritik

IndyCar'da sezonun 15. yarışını Ryan Hunter-Reay kazandı. Yarışın son bölümünde Sage Karam’ın otomobilinden fırlayan bir parça Justin Wilson'a çarptı. Hastaneye kaldırılan Britanyalı pilotun hayati tehlikesi bulunuyor.

Ntvspor 24.08.2015 - 13:54

Wilson'ın durumu kritik

IndyCar'da sezonun 15. yarışı Pocono Pisti'nde koşuldu. Yarışı son bölümde yaptığı atakla Ryan Hunter-Reay kazansa da kutlamalar buruk geçti. Bunun nedeni ise yarışta geçirdiği kaza sonrası yoğun bakıma alınan Justin Wilson'dı. Yarışın bitimine 21 tur kala Sage Karam, otomobilinin kontrolünü kaybetti ve hızla duvara çarptı. Bu esnada Karam'ın otomobilinden fırlayan bir parça arkadan gelen Justin Wilson'ın kokpitinin içine girdi.

Kazanın ardından uyarı bayrakları sallanırken Britanyalı pilot, helikopterle en yakın hastaneye kaldırıldı. Hastaneden yapılan ilk açıklamada, 37 yaşındaki Wilson'ın komada olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. 

Ryan Hunter-Reay, bitime 7 tur kala şampiyona lideri Juan Pablo Montoya ve Takuma Sato'yu geçip, 5 tur kala da Gabby Chaves'i geride bırakarak yarışı kazandı. Yarış sonunda konfeti patlatılmasını istemeyen Hunter-Reay, Justin Wilson'ın bir an önce iyileşmesini istediğini söyledi.

IndyCar'da güvenlik konusu uzun zamandır tartışılıyor. Mayıs ayında, bir haftada üst üste 4 büyük kaza olması üzerine yeni güvenlik önlemleri hayata geçirilmişti. Kazalarda genellikle araçların havalanıp ters dönmesi nedeniyle, ekiplerin sıralama
turlarına yarış ayarlarıyla katılmaları uygun görülmüştü. Böylece, yarıştaki aerodinamik ayarlarla otomobillere daha yüksek bir yerebasma gücüyle piste çıkmaları sağlanmak isteniyordu. Ancak pilotların çoğu kazaların daha az kayıpla atlatılması için açık kokpit sisteminin değişmesi gerektiğini savunuyor. Pocono Pisti'ndeki yarış öncesinde sıralama turlarında Charlie Kimball da bariyerlere çarpmıştı. IndyCar'da bu sezon, Helio Castroneves, Pippa Mann, Josef Newgarden ve Ed Carpenter da ciddi kazalar atlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...