Fransız raket Marion Bartoli, emeklilik kararını ABD'de düzenlenen Batı ve Doğu Açık Tenis Turnuvası sonrasında basın toplantısıyla duyurdu. Bartoli’nin, bu kararı sürekli tekrar eden sakatlıkları yüzünden aldığı öğrenildi.

Sporcu gözyaşları içinde yaptığı açıklamada bu kararın kolay olmadığını ama tenis oynamaya devam edemeyeceğini söyledi.

Bartoli, uzun süredir çıktığı karşılaşmalarda 45 dakika geçtikten sonra her yerinde ağrılar hissettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Aşil tendonum oldukça acıyor, omuz, bel ve kalçam da. Sert kort başta olmak üzere maçlardan sonra düzgünce yürüyemiyorum. Bir tenisçi vücudunu uzun yıllar kullanır ve evet, benimkinin işi artık bitti."

'TENİS DIŞINDA DA YAPILACAK ŞEYLER VAR'
Hala kariyerinin başındaki kişi olduğunu dile getiren Bartoli, "Arkadaşlarıma, çalıştığım kişilere ve insanlara karşı dürüst ve sadık olduğumu düşünüyorum. Saygı gösterdim ve saygı gördüm. 'Marion Bartoli nasıl biriydi' diye sorulduğunda, 'Hoş bir insan' yanıtının verilmesi, en çok gurur duyduğum şey" dedi.

Kariyerinde 8 tekler zaferi bulunan, bu yılki şampiyonluğu dışında 2007'de Wimbledon'da finale, 2011'de Fransa Açık'ta yarı finale yükselen Bartoli, emekliliğinde ne yapacağına dair bir fikri olmadığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Hayatta tenis dışında da yapılacak birçok şey var, bir şeyler bulacağıma eminim. Tenis oyuncusu olarak yaşanacak deneyimler kadar bir kadın, bir eş, bir anne olarak da tadılabilecek tecrübeler var."

Sezonun üçüncü "grand slam" tenis turnuvası Wimbledon'ın tek kadınlar finalinde Alman Sabine Lisicki'yi 2-0 yenen Bartoli, hem kariyerinin ilk "grand slam" zaferini elde etmiş hem de profesyonel tenisçilerin, amatör oyuncularla karşılaşmasına izin verildiği 1968 yılından (açık dönem) bu yana "grand slam" kazanan en yaşlı 5'inci kadın tenisçi olarak tarihe geçmişti.