Yabancıların kredisi daha fazla

30.11.2009 - 10:49

Soruları yanıtlayan milli basketbolcu, Türkiye'de yabancı oyuncuların daha değerli gözüktüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
''Ülkemizde yabancı oyuncuların daha çok sevildiğini ve kredilerinin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu her zaman böyle oldu bana göre. Ama biz Türk oyuncular da onlar kadar değerliyiz. Bazıları bunun kıymetini biliyor, bazıları bilmiyor ama yine de ülkemizde yabancılar daha değerli gözüküyor. Kredileri kesinlikle daha yüksek. İyi oynayarak, iyi mücadele ederek formayı kazanmamız lazım. Onlara daha fazla kredi veriliyor diye ipin ucunu bırakırsak, o zaman hepten biteriz. Çok çalışıp, onların üstüne çıkmamız lazım.''

''DÜNYA ŞAMPİYONASI'NDA İYİ İŞLER YAPARIZ''
Milli basketbolcu, gelecek yıl Türkiye'de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda iyi işler yapabileceklerine inandığını ifade etti.

Polonya'da gerçekleştirilen 36. Avrupa Şampiyonası'nda iyi bir mücadele sergilediklerini anlatan Ender, şunları kaydetti:
''Her ne kadar sonu istediğimiz gibi bitmese de bana göre iyi bir Avrupa Şampiyonası geçirdik. Oraya madalya umuduyla gitmiştik ve gruplarda sergilediğimiz performans madalyalık bir performanstı. Fakat Yunanistan'a uzatmalarda yenilince büyük bir moral bozukluğuna uğradık ve bu bizi etkiledi. Buradaki performansımız Dünya Şampiyonası için iyi bir mesaj oldu. Çünkü gerçekten zevk veren bir basketbol oynadık. Ülkemizde düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda iyi işler yapabileceğimize inanıyorum. Madalya hesabımız vardı geçen şampiyonadan, umarım bunu burada seyircimizin önünde gerçekleştiririz. Bunu yapabilecek kapasite ve kaliteye sahibiz.''
        
''KEREM TUNÇERİ İLE BİRLİKTE UZUN SÜRE OYNAMAK İSTİYORUM''
Ender Arslan, Efes Pilsen'de aynı mevkide mücadele ettiği Kerem Tunçeri ile çok iyi anlaştıklarını dile getirdi.

Kerem ile birbirlerini çok iyi tamamladıklarını anlatan Ender, ''İdmanlarda da birbirimizi fazlasıyla zorluyoruz. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Ben onun tecrübelerinden faydalanıyorum. Maç içinde bile gelip bana bir şeyler söylediği zaman uygulamaya çalışıyorum. Çünkü çok tecrübeli bir oyuncu ve şu ana kadar Efes Pilsen kariyerimde aynı pozisyonda bilikte oynamaktan en zevk duyduğum oyuncu. En iyi performansları da onunla birlikte sergiledik. O yüzden onunla birlikte uzun süre oynamak istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Performansı hakkında da değerlendirmelerde bulunan milli oyuncu, ''Sahada olduğum dakikalarda elimden gelen her şeyi vermeye çalışıyorum. Sonradan girdiğimde tempoyu arttırmaya çalışıyorum, düşürmem gerekiyorsa düşürüyorum. Önemli olan her zaman mücadele gücümüzü yüksek tutmamız. Ben de öyle yapıyorum. Takımım için en iyisini yapmaya çalışıyorum'' dedi.

''ALTYAPIDAN FAZLA OYUNCU YETİŞMİYOR''
Ender Arslan, son dönemde altyapılardan fazla oyuncunun yetişmediğini belirterek, ''Ligde 5 yabancı kontenjanının olması bir dezavantaj ama yine de çok potansiyelli bir oyuncu olursa, çıkıp kendini gösterebilir. Pınar Karşıyaka'da Furkan ve Birkan, kendilerine yer buldular. Daha fazla oyuncu gelmesi lazım. Altyapı milli takımlarına baktığımız zaman aslında başarılı neticeler de alıyorlar. Şu anda bir kesinti var ama bunun atlatılacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Ender, mücadele ettikleri ULEB Avrupa Ligi'ne istedikleri gibi başlayamadıklarını da vurgulayarak, ''Yine de burada çok şey kaybettiğimizi sanmıyorum. Deplasmandaki maçları kaybettik. Sahamızda yapacağımız birçok karşılaşma var. Onları kazanmamız lazım, zaten sahamızda kaybedeceğimizi düşünmüyorum'' ifadelerini kullandı.

Beko Basketbol Ligi'nde de zor maçlarını geride bıraktıklarını anlatan Ender Arslan, ''İyi bir ligimiz var, her maç zor geçiyor. Bunun bilincindeyiz ve bu doğrultuda konsantre oluyoruz. Kendi oyunumuzu oynadığımız takdirde ligdeki hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...