Golf dünyasının en önemli turnuvalarından Masters'da zafer Phil Mickelson'ın oldu. Her yıl Nisan ayında Amerika'nın Georgia Eyaleti'ndeki Augusta Ulusal Golf Kulübü'nde düzenlenen Masters'da "Yeşil Ceketi" sırtına geçiren Phil Mickelson, bu onuru 3'üncü kez yaşadı ve toplamda 4'üncü "major"ını kazanmış oldu.

Son günü büyük çekişmeye sahne olan Masters'da İngiliz Lee Westwood'u 2 atış geriden gelerek 3 atışla geçen Mickelson, turnuvayı -5 ile tamamladı.

Augusta'da 18'inci yani son delikte göz yaşları içerisindeki eşi Amy tarafından karşılanan Phil Mickelson'ın sevinci görülmeye değerdi. Amy Mickelson, 11 ay önce göğüs kanseri teşhisi konulduğundan beri ilk kez eşini izlemeye gelirken bu şüphe yok ki Phil'e oldukça iyi geldi.

"Eşimin buraya geleceğinden emin değildim. Geride kalan sene çok şeyle uğraştık. Şu anda yaşadıklarımızı tarif edemiyorum" diyen Mickelson, bu zaferi ailesine adadığını ifade etti.

Masters'da zafere uzanamamış olsa da başrollerden bir diğeri de kısa süre önce yaşadığı seks skandalıyla gündeme gelen Tiger Woods'du. Woods, son günde yaptığı atakla liderlik için ter dökmeyi başarırken Masters'ı 4'üncü sırada tamamladı. Son günde 100 metreyi aşan bir atışı tek seferde sokmayı başaran ve gülümsediği ilk kez o anda görülen Amerikalı sporcu, Augusta'yı dolduran seyircilerin büyük desteğiyle şampiyonayı tamamladı. Amerikan basını genellikle "Woods'un başarılı haftası" diyerek tüm zamanların en iyi golfçüsü olarak görülen sporcunun golfe geri dönüşünü büyük memnuniyetle karşıladı.

Woods, beş aylık yokluğundan sonra ilk kez Masters'da çime ayak basarken sanki hiç uzak kalmamış gibi bir performans ortaya koymayı başardı. Ancak Woods'un kariyerinde ilk kez eşi bu turnuvada kendisini izlemedi. Woods 4'üncülüğü Güney Koreli K.J. Choi ile paylaştı.

Mickelson'ın ardından ikinci olan İngiliz Westwood, son deliklerde sinirine hakim olamayarak geri düşerken, "Mickelson bir şampiyonun nasıl olacağını herkese gösterdi" açıklamasını yaptı.

Masters'da 3'üncü sıranın sahibi ise Anthony Kim oldu.

YEŞİL CEKET
Her sene Augusta Golf Kulübü'nde düzenlenen Masters'da şampiyonluğa ulaşan golfçüye düzenlenen bir törenle verilen "Yeşil Ceket", bir sene sonraki turnuvaya kadar son şampiyonda kalıyor.

Golfçü, Masters'da peş peşe şampiyon olursa ceketi tutmaya devam ediyor ancak bir diğer isim bu onura ulaşırsa, düzenlenen törende "Yeşil Ceket" için devir-teslim töreni yapılıyor.