Yıldırım: Kimse bize 'hırsız' diyemez

Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yeniden aday olan başkan Aziz Yıldırım, 11 yıldır iktidarda olan kendisi ve yönetim kurulu arkadaşlarına yönelik eleştirilerin olabileceğini, ancak hiç kimsenin kendilerine 'hırsız' diyemeyeceğini belirtti.

23.05.2009 - 17:25

Yıldırım: Kimse bize 'hırsız' diyemez

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'ndeki olağan genel kurul toplantısında ilk günün sonunda söz alan Aziz Yıldırım, kürsüye gelirken üyelerden büyük alkış aldı.

Aziz Yıldırım, 11 yıldır iktidar olan kendisi ve yönetim kurulu arkadaşlarına yönelik eleştirilerin olabileceğini ifade ederek, ''Herkes her şeyi söyleyebilir ama ben ve arkadaşlarım için hiç kimse 'hırsız' diyemez'' dedi.

Her zaman Fenerbahçe'nin menfaatine olacak işler yapmaya çalıştıklarını anlatan Yıldırım, ''11 yıldır iktidarı yaşayan ben ve arkadaşlarım tabii ki tenkit edileceğiz. Herkes iyi bilmeli biz Fenerbahçe menfaatlerine gelmeyen konuları yapmadık. Hep Fenerbahçe'yi düşündük, mücadele ettik. Beni tenkit ettikleri konuların çoğu Fenerbahçe'yle ilgili. Herkes her şeyi söyleyebilir. Ama ben ve arkadaşlarım için kimse hırsız diyemez'' şeklinde konuştu.

Aziz Yıldırım, 11 yıllık başkanlığının çocuklarına bırakabileceği önemli bir miras ve şeref olduğunu ifade etti.

Görev süresi içinde kulübün nerelere geldiğini anlatan Yıldırım, ekonomiden anlayan sade bir vatandaş gibi bakıldığında bile yıllar içinde büyük bir ekonomi ürettiklerinin görüleceğini belirtti.

Fenerbahçe'nin yalnız futbol takımından meydana gelmediğini, 8 amatör branşı barındıran Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Fenerbahçeli olmak bir ayrıcalıktır, doğru, Fenerbahçeliliği yaşamak da bir ayrıcalıktır. Herkes yaşayamaz. 24 saatini veremez. Ama bizler 24 saatini veren Fenerbahçelilerdeniz. Her seçimde muhalefet olacaktır. Saygı gösteriyorum. Şadan Bey'i de tebrik ediyorum, iyi ki var. Böyle bir kongreyi hep beraber yaşıyoruz'' diye konuştu.

''BORCUMUZ VAR AMA KARŞILIĞI VAR''
Aziz Yıldırım, kulübün borcunun bulunduğunu, ancak bunun karşılığının olduğunu ifade ederek, ''Borcun karşılığı olmazsa o zaman tehlike'' dedi.

Geçen kongrede de bir üyenin kürsüde yaptığı konuşmada borçlardan korkulmaması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatan Yıldırım, ''90 milyon dolar borcu olan kulübün yalnızca gayrimenkul değerleri 200 milyon dolardır. Hisseleri 850 milyon dolardır. Başka bir şey söylemeye gerek yok'' diye konuştu.

''BAŞKANLIĞIN BEDELİNİ AĞIR ÖDEDİK''
Aziz Yıldırım, başkanlığın bedelini ağır ödediğini söyledi. Başkan olduğu zaman kulübü 26 milyon dolar borçla aldığını belirten Yıldırım, ön sırada oturan eski başkan Ali Şen'e ''Öyle değil mi sayın başkan'' deyince, Ali Şen'in, Okocha ve Baliç'i satarak, borcu kapattığını söylemesi üzerine, ''Hayır başkanım, o benim marifetim. Ben de 30 milyon dolar hibe ettim'' dedi.

Aziz Yıldırım, başkan adayı Şadan Kalkavan'a da seslenerek, ''İki yıl beraber çalıştık. Oradaki hatalarda siz de kabahatlisiniz. Siz iyi insansınız da, bazı şeyleri yanlış anlıyorsunuz. Kavgaları yapmasaydım Fenerbahçe'yi bu noktalara getiremezdim. 'Aileyi birleştireceğim' diyorsunuz. 10 bin 600 kongre üyesi var. Benimle kavgalı kaç kişi var. Benimle çalıştınız, Ali

Şen ile de çalıştınız. Sizinle de kavga etti, ayrıldı, değil mi Ali Bey. Kalkavan'ın, Anadolu'daki bütün düşmanlıklar Ali Şen ve Aziz Yıldırım döneminde oldu' diye demecini okudum. Anadolu'da her zaman dostlarımız olmuştur, düşmanlarımız da olmuştur ama şu an Anadolu'da dostlarımız daha da artmıştır'' diye konuştu.

11 yılda kulübü futbol takımından çok, her zaman spor kulübü olarak görüp, bu şekilde yönettiklerini kaydeden Yıldırım, ''Yanlışlarımız olmuştur, her zaman olacaktır, sonuçta insanız. Olumlu tenkitleri alırız. Ama tenkitlerin her gün değişmemesini arzu ediyoruz. Fenerbahçe'ye yaptıklarım güneş nasıl sıvanmazsa, bu yaptıklarım da sıvanmaz. Fenerbahçe kongresi 11 yılki Fenerbahçe olmadığı gibi, hepiniz 11 yıl önceki insanlar değilsiniz. Aklı selim ve anlatılanları takip eden insanlarsınız. Gönlüm rahat. Şükrü Saracoğlu, Faruk

Ilgaz'dan sonra en fazla görev yapan başkanım. Bu onur bana yeter. Fenerbahçe için elimden gelen neyse yaparım. Bugüne kadar yaptım, bundan sonra da seçerseniz yapacağım'' diye konuştu.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'nin Avrupa'nın en zengin kulüplerinden biri olduğunu, tesisleşmenin devam edeceğini belirterek, yapacağı yeni tesisler hakkında da bilgi verdi.

Aziz Yıldırım, ''Herkes bir şiir okuyor, bir de ben okuyayım'' diyerek, Mevlana'nın bir şiirini şöyle okudu:

''Düne ait ne varsa söylenmiş,
Bıraktım hepsini orada
Çünkü şimdi yeni şeyler söylemek lazım
Her gün yeni bir yere
Konmak ne güzel
Bulanmadan donmadan
Akmak ne hoş
Dünle beraber gitti cancağızım.
Ne kadar söz varsa
Düne ait
Şimdi yeni şeyler
Söylemek lazım.''

Aziz Yıldırım ayrıca, Can Bartu ve Lefter gibi kulübün büyüklerinin isimlerini Fenerbahçe'nin her yerine vermek için Divan Başkanlığı'na başvuracaklarını söyledi.

Konuşmaların ardında Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın birinci günü sona erdi. Kulübü gelecek 3 yıl boyunca hangi adayın yöneteceği ise bugün belli olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...