Yüzmede mayolara sınırlama

Uluslararası Yüzme Federasyonu Dubai'de toplandı ve son günlerde tartışmalara neden olan yüksek teknolojili mayolara sınırlama getirdi.

Haberler 15.03.2009 - 19:35

Dubai'de toplanan uluslararası yüzme federasyonu, tartışmalara yol açan yüksek teknoloji mayolarla ilgili kurallara netlik getirdi. Federasyon gelişimini yakından inceleyeceği mayolara bazı sınırlamalar getirdi.

Geçtiğimiz yıl 108 dünya rekorunun kırılmasının ardından büyük tartışmalara yol açan yüksek teknoloji mayolar Dubai'de süren 3 günlük uluslararası yüzme federasyonu toplantısının en önemli gündem maddesiydi.

Federasyon açıklamasında "yüzme, temel olarak sporcunun fiziksel performansına dayalı bir spor dalıdır" hatırlatması yapıldı. Fina'nın kararına göre mayolar boynu, omuzları ve bilekleri kaplayamayacak. Mayoların materiyallerinin kalınlığı ve kaldırma gücü yakından incelenecek.

2010 yılında kullanılacak mayolar Fina onayından geçecek. Onay için Kasım ayında başvuru yapılacak. Dünya şampiyonası ve olimpiyatlar için üretcilerin 1 yıl önce federasyona başvurması ve mayoları en geç 6 ay önce piyasaya sürmesi gerekiyor. Fina 1 Ocak 2010'da da kullanımına izin verilecek mayoların listesini açıklayacak.

Sayfa Yükleniyor...