Zokora: Umarım Emre’nin vicdanı rahattır

Trabzonsporlu Zokora, kendisine yönelik ırkçı ifadelerde bulunduğunu savunduğu Fenerbahçeli Emre Belözoğlu’un 10 maç ceza alması gerektiğini söyledi. Emre’nin sözlerini değiştirmesine üzüldüğünü belirten Zokora, “Emre vicdanen rahatsa ben de mutluyum” dedi.

24.04.2012 - 11:09

Zokora: Umarım Emre’nin vicdanı rahattır

Fenerbahçe maçında Emre Belözoğlu’nun kendisine yönelik ırkçı ifadeler kullandığını söyleyen Trabzonspor’un Fildişi Sahilli futbolcusu Zokora sessizliğini bozdu.

Trabzonsporlu Zokora, Türkiye’de kendisine yönelik herhangi bir ayrımcılık görmediğini söyledi.

Emre’nin vicdanını sorgulaması gerektiğini belirten Zokora, kendisine 10 maç ceza verilmesini beklediğini ifade etti.

Sabah gazetesine konuşan Zokora, şu ifadeleri kullandı:

“Ben İngiltere'de ciddi bir kariyer yaptım. İngiltere çok kozmopolit bir yer. Türkiye için de aynı şeyi söyleyebilirim rahatlıkla. Birçok yabancı tatil için Türkiye'ye geliyor. Ben Türkiye'ye geldiğimden beri kendime ve aileme yönelik hiçbir saygısızlık hele ki ırkçı diye nitelendirilecek bir tavır kesinlikle görmedim. Buraya geldiğimden beri etrafımdaki insanlardan sevgi, saygı ve hoşgörü gördüm. Bunu yakın çevreme ve aileme de söylüyorum. Bu tip bir olay yaşamış olabilirim ama bu durum sizin Türkiye hakkında önyargılara kapılmanıza neden olmasın.

‘EMRE OLAYI ÇOK İYİ BİLİYOR’
Emre'nin İngiltere'de oynadığı dönemde Yobo ile arasında geçen bir olay var. Şimdi de benimle arasında geçen bir olay var. Olup bitenlerin, doğruların ne olduğunu Emre'nin çok iyi bildiğini düşünüyorum. Bunun muhasebesini de kendi vicdanında yapmasını öneriyorum. Olayın devamına dikkatli bakarsanız Emre olayın hemen arkasından yaptığı bir açıklamada bir hata yaptığını söyledi. Bunu özellikle dile getirmek istiyorum. Altı çizilmesi gereken bir durum çünkü. Ben de tıpkı Emre'nin düşündüğü gibi düşünüyorum ve bunu bir hata bir kabahat olarak görüyorum.

‘UMARIM VİCDANI RAHATTIR’
Saha içerisinde Emre bana 'sorry' dedikten sonra ne düşündü de ifadesini değiştirdi. Kendi vicdanında ne düşündü de başka türlü ifadeler kullanmaya başladı? Olayla ilgili olup biten doğruları kabullenmek yerine neden beni zor durumda bırakacak açıklamalar yaptı bunu merak ediyorum. Benim için en önemlisi şu; Bir insan hata yaptığında özür dilemesini bilmeli. Yaptığı hatayla ilgili vicdan muhasebesini kendi kendine çok iyi yapabilmeli ve daha da önemlisi bu hatadan dersler çıkarabilmeli. Emre, kendi vicdanında rahatsa onun adına ben mutlu olurum. Ama umarım vicdanı rahattır.

‘10 MAÇLIK CEZA BEKLİYORDUM’
Benim umduğum ceza Emre'nin 10 maç ve para cezası almasıydı. Uluslararası kurallar ortada. Buna karşı caydırıcılık olması için yapılan çalışmalar da ortada. Beklediğim ceza buydu ama karar merci bu tip bir ceza vermedi.

‘CAYDIRICILIK LAZIM’
İşin diğer kısmı Emre'yle ilgili beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey bir ifade kullandıktan sonra ifadesini değiştirerek bambaşka şeyler söylemesi ve beni zor durumda bırakmaya çalışması. Maçtan sonra farklı milletlerden, toplumlardan ve kültürlerden insanlar futbol dünyasında yer alıyorlar. Ve bu insanların hepsi bu işten para kazanıyor ve futbol dünyasına katkı yapmaya çalışıyorlar. Biz ayrımcılığa karşı caydırıcılık oluşturmalıyız ki bu çoklu yapıyı huzur ve barış içinde tutabilelim.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...