iOS 13 ile gelen tüm yeni özellikler (iPhone'da 'dark mood' nedir, anne babalar ekran süresini nasıl denetler?)

Apple marka cihazlarda iOS 13 ile gelen yenilikler hangileri?.. iPhone kullananların çoğu bu özellikleri bilmiyor. İşte dark mood başta olmak üzere iOS'ın son versiyonu 13 ile uygulamalara gelen önemli güncellemeler ve kişisel gizliliğinizi korumaya yardımcı olacak iyileştirmeler. iPhone’u daha hızlı ve işlevsel kullanmak için bilmeniz gereken tüm özellikler bu haberde...

08.01.2020 - 13:18

iOS 13 ile gelen tüm yeni özellikler (iPhone'da 'dark mood' nedir, anne babalar ekran süresini nasıl denetler?)

1. Koyu Mod (Dark mood)

Koyu Mod, iPhone’unuza etkileyici yeni bir görünüm katıyor. Ekrandaki hiçbir öğenin gözlerinizi yormaması için özenle tasarlanan bu özellik tüm sisteme kusursuz bir şekilde entegre oluyor. Üstelik, Denetim Merkezi’nden kolayca açılabiliyor veya geceleri otomatik olarak devreye girecek şekilde ayarlanabiliyor.

2. Ebeveynler için ekran süresi

-İletişim sınırları
Hem gün içinde hem de Atıl Süre boyunca çocuklarınızın iletişime geçebileceği ve çocuklarınızla iletişime geçebilecek kişileri denetleyin.

-Çocuklar için kişiler listesi
Ebeveynler, Ekran Süresi özelliğini kullanarak çocuklarının aygıtlarında görünen kişileri yönetebiliyorlar.

-Bir dakika daha
Ekran Süresi sınırına ulaşıldığında hızlı bir şekilde işinizi kaydetmek veya oynadığınız oyundan çıkış yapmak için “bir dakika daha” seçeneğine dokunun.

-Kullanım verileri
Kullanım verileri artık 30 günü kapsıyor. Bu sayede önceki haftaların Ekran Süresi rakamlarını karşılaştırabiliyorsunuz.

3. Fotoğraflar 

Fotoğraflar sekmesinin iOS 13 ile kazandığı yeni özellikler. Fotoğraflar sekmesinin iOS 13 ile kazandığı yeni özellikler.

-Yepyeni Fotoğraflar sekmesi
Yeni Fotoğraflar sekmesi, fotoğraf arşivinize farklı seviyelerde seçkiler üzerinden bakabilmenizi sağlıyor. Böylece fotoğraflarınızı ve videolarınızı bulmak, paylaşmak ve o anları yeniden yaşamak kolaylaşıyor. Tüm Fotoğraflar’da her şeyi bir arada görüntüleyebiliyor, Günler’de özel fotoğraflarınıza odaklanabiliyor, Aylar’da değerli anılarınızı hatırlayabiliyor veya Yıllar’da öne çıkanları yeniden keşfedebiliyorsunuz.

-Doğum günü modu
Kişiler albümünüzde doğum gününü belirttiğiniz kişiler varsa, Fotoğraflar sekmesi doğum günlerinde onların fotoğraflarını öne çıkarıyor

-Ekran kayıtları için akıllı albüm

-Tüm yeni ekran kayıtlarınız şimdi bir arada.

-Gelişmiş arama özellikleri
“Plaj” ve “selfie” gibi arama terimlerini ayrı ayrı yazmak yerine birleştirerek arayabiliyorsunuz.

4. Kamera 

-Portre Işığı’nın yoğunluğunu ayarlama
Stüdyo ışığınızın pozisyonunu ve yoğunluğunu sanal olarak ayarlayın. Cildi pürüzsüzleştirmek, gözleri keskinleştirmek ve yüz hatlarını belirginleştirmek için ışığı süjeye yaklaştırıyormuş gibi bir etki yaratarak Portre Işığı efektinin yoğunluğunu artırın. Veya hoş ve zarif bir görünüm yakalamak için ışığı süjeden uzaklaştırıyormuş gibi bir etki yaratarak ışığın yoğunluğunu azaltın.

-High-Key Mono
Yeni Portre Işığı efekti High-Key Işığı Mono, fotoğrafını çektiğiniz süjeyi tek renkli hale getirip beyaz bir fon önüne yerleştirerek klasik güzellikte bir görünüm yaratıyor.

5. Gizlilik ve Güvenlik

-Uygulamalar için konum izinleri
Uygulamalara verdiğiniz konum bilgilerini yeni ve ayrıntılı ayarlarla yönetebiliyorsunuz. Bir uygulamanın konumunuza bir kereliğine veya uygulamayı her kullandığınızda erişmesine izin verebiliyorsunuz.

-Uygulamaların konum kullanımı şeffaflığı
Bir uygulama arka planda konumunuzu kullandığında bildirim alıyorsunuz. Böylece izninizi güncelleyip güncellemeyeceğinize karar verebiliyorsunuz.

-Wi-Fi üzerinden konum gizliliği iyileştirmeleri
API değişiklikleri ve yeni denetimler sayesinde uygulamaların Wi-Fi üzerinden konumunuza izinsiz erişmesini önleyebiliyorsunuz.

-Paylaşılan fotoğraflar için konum denetimleri
Şimdi fotoğraf paylaşırken konumunuzu paylaşıp paylaşmayacağınıza siz karar verebiliyorsunuz.

6. Apple ile Giriş Yap

-Apple ID ile giriş yapma özelliği
Sahip olduğunuz Apple ID ile uygulamalarda ve web sitelerinde hızla ve kolayca oturum açın. Form doldurmanıza veya yeni parola oluşturmanıza gerek yok. Apple ile Giriş Yap seçeneğine dokunun, ardından Face ID veya Touch ID’yi kullanın. İşte bu kadar basit.

-Gizliliğiniz önemli
Apple ile giriş yaptığınızda Apple asla sizi takip etmiyor veya profilinizi çıkarmıyor. Uygulama veya web sitesiyle paylaşmanız gereken bilgiler en fazla adınız ve mail adresiniz olabiliyor.

-E-Postamı Gizle özelliği
Mail adresinizi bir uygulamayla paylaşmak istemiyor musunuz? Karar sizin. Mail adresinizi paylaşmayı veya gizlemeyi seçebiliyorsunuz. Dilerseniz, Apple’ın size özel bir mail adresi oluşturmasını ve gelen mesajları bu adres üzerinden gerçek mail hesabınıza iletmesini de isteyebiliyorsunuz.

-Yerleşik güvenlik özellikleri
Apple ile Giriş Yap seçeneğini kullanmak için Apple ID’nizin iki faktörlü kimlik doğrulamayla korunuyor olması gerekiyor. Böylece favori uygulamalarınızdaki hesaplarınıza erişiminiz de otomatik olarak korunmuş oluyor.

-Her yerde çalışma özelliği
Apple ile Giriş Yap, tüm Apple aygıtlarınızın yanı sıra Android veya Windows üzerindeki web sayfalarında ve uygulamalarda da çalışıyor. Favori uygulamanıza nereden giriş yapıyor olursanız olun Apple ile Giriş Yap seçeneğinden yararlanabiliyorsunuz.

7. Harita ile konum geçmişiniz geçmişte kalır

Sık gidilen yerleri kaydetmek harita kullanımını kolaylaştırıyor Sık gidilen yerleri kaydetmek harita kullanımını kolaylaştırıyor

-Koleksiyonlar
En sevdiğiniz veya yakında en sevdikleriniz arasına girecek yerlerden koleksiyonlar oluşturun, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın.

-Favoriler
Navigasyonu bir dokunuşla başlatabilmek için ev, iş yeri, spor salonu, çocuğunuzun okulu gibi sık gittiğiniz yerlerin bir listesini oluşturun.

-Tahmini varış zamanı paylaşma
Tahmini varış zamanınızı aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla paylaşın. Üstelik önemli bir gecikme olursa tahmini varış zamanınız güncelleniyor.

8. AirPods

-Siri ile Mesajları Seslendir
Telefonunuz ulaşamayacağınız bir yerdeyken Siri, mesajlaşma uygulamalarınızdan gelen bildirimleri ikinci nesil AirPods’unuza okuyabiliyor.

-Siri ile Mesajları Seslendir
Telefonunuz ulaşamayacağınız bir yerdeyken Siri, mesajlaşma uygulamalarınızdan gelen bildirimleri ikinci nesil AirPods’unuza okuyabiliyor.

9. Siri

Siri ile oluşturulan kısa yollar ana ekranı sağa çekince karşımıza çıkıyor. Siri ile oluşturulan kısa yollar ana ekranı sağa çekince karşımıza çıkıyor.

-Akıllı Siri özellikleri
Apple Podcasts ve Harita’da Siri kişiye özel önerilerde bulunuyor. Hatta mesajlardaki anımsatıcıları ve üçüncü taraf uygulamalarındaki etkinlikleri algılayabiliyor.

-Ses uygulamaları için SiriKit
Siri şimdi üçüncü taraf uygulamalarıyla müzik, podcast, sesli kitap ve radyo çalabiliyor.

10. Memoji ve Mesajlar

Memoji oluşturma iPhone'un kullananların en az bildiği özellikleri arasında Memoji oluşturma iPhone'un kullananların en az bildiği özellikleri arasında

-Yeni Memoji kişiselleştirme
Yeni saç stilleri, baş aksesuarları, makyaj ve piercing seçenekleriyle Memoji’nizi kendiniz gibi eşsiz hale getirin.

-Ad ve fotoğraf paylaşma
Bir yazışmaya başlarken veya diğer kişi bir mesajı yanıtladığında otomatik olarak adınızı ve fotoğrafınızı paylaşın. Herkesle veya yalnızca kişilerinizle paylaşmayı ya da hiç paylaşmamayı siz seçin. Hatta dilerseniz fotoğrafınızın yerine bir Animoji, resim veya monogram kullanın.

-Gelişmiş arama
Mesajlar’daki arama özelliği, aradığınızı bulmanızı daha da kolaylaştırıyor. Siz tek bir harf bile yazmadan, arıyor olabileceğiniz son mesajları, kişileri, fotoğrafları, bağlantıları ve konumları gösteriyor. Arama yapmak için yazmaya başladığınızda Mesajlar sonuçları kategorize ediyor ve aramanızla eşleşen sözcükleri vurguluyor.

-Yeni Animoji
Fare, ahtapot ve inek olmak üzere üç yeni Animoji karakteriyle şimdi kendinizi ifade etmek için daha fazla seçeneğiniz var.

11. CarPlay

-CarPlay Kontrol Paneli
Önünüzdeki yolu daha sade bir şekilde görmenizi sağlayan yepyeni CarPlay Kontrol Paneli ile tanışın.

-Yeni Takvim uygulaması
Sizi tüm gün nelerin beklediğini hareket halindeyken görün. Tek dokunuşla yol tarifi alın veya telefonunuzdan bir toplantıya katılın.

-Apple Music uygulaması
Apple Music’te şimdi albüm kapakları da gösteriliyor. Yani yolculuğunuz için mükemmel müzik listesini oluşturmak artık daha da kolay.

12. Artırılmış Gerçeklik

iOS 13'ün yeni artrılmış gerçeklik özelliği ile insan hareketleri daha net algılanıyor. iOS 13'ün yeni artrılmış gerçeklik özelliği ile insan hareketleri daha net algılanıyor.

-People Occlusion özelliği
AR içerikleri doğal bir şekilde kişilerin önünde veya arkasında görünüyor. Bu özellik daha etkileyici AR deneyimlerine ve yeşil ekran tarzında eğlenceli uygulamalara olanak veriyor.1

-Motion Capture desteği
Motion Capture, geliştiricilerin insan hareketlerini uygulamalara entegre etmelerine olanak veriyor.

13. Daha iyi performans

-Daha hızlı kilit açma
iOS 13, iOS 12’den bile daha hızlı. Örneğin Face ID şimdi kilidi yüzde 30’a varan oranda daha hızlı açıyor.

-Daha hızlı açılan uygulamalar
Uygulamalar şimdi 2 kata kadar daha hızlı açılıyor ve indirme boyutları da küçülüyor.

-Face ID’de daha hızlı kilit açma
iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR’ın kilidini açmak yüzde 30’a kadar daha hızlı.

-Daha küçük uygulama güncellemeleri
Uygulama güncellemeleri ortalama yüzde 60’a kadar küçülecek.

SORU&CEVAP: ÇOCUKLARI DİJİTAL RİSKLERDEN KORUMA

Sayfa Yükleniyor...