Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçti

Güneş Sistemi'nin en küçük gezegeni Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçiyor. Merkür geçişi TÜBİTAK tarafından canlı yayınlandı. Bir sonraki Merkür geçişi ise 13 Kasım 2032’de gerçekleşecek.

ntv.com.tr 11.11.2019 - 16:14

Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçti

Gözler, bugün Merkür’ün üzerindeyfi. Güneş sisteminin en küçük gezegeni Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçti. Antalya’da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, bir etkinlikle bu gök olayını halkla buluşturdu. 

Geçiş sırasında Merkür'ün diski Güneş diskinin 1/194’ü gibi oldukça küçük bir orana sahip olacak. Başka bir deyişle geçiş sırasında Merkür, 1 liranın 500 metre uzaklıktan görünüşü kadar küçük olacak.

BİR SONRAKİ GEÇİŞ 2032'DE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gözlerimiz, bugün Merkür’de olacak! En hızlı gezegen Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçecek. Uzay meraklılarını bu ilginç gökyüzü olayını, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinden takip edebilir. Bir sonraki geçiş, 13 Kasım 2032’de..” diye yazdı.

IŞIK AZALMASI OLMAYACAK

Merkür’ün geçişi; Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Batı Afrika ve Atlantik Okyanusu’ndan tamamen, Türkiye’de ise, öğleden sonra başlayıp günbatımına kadar gözlemlenebilecek. Bu gök olayı, Güneş tutulması gözlükleri kullanılsa bile çıplak gözle takip edilemeyecek. Geçiş sırasında Merkür, 1 liranın 500 metre uzaklıktan görünüşü kadar küçük olacak. Bu nedenle Güneş’te de bir ışık azalması meydana gelmeyecek.

2016 yılında gerçekleşen gökyüzü olayı NASA tarafından fotoğraflanmıştı. 2016 yılında gerçekleşen gökyüzü olayı NASA tarafından fotoğraflanmıştı.

101 MİLYON KİLOMETRE UZAKTA

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, en son 9 Mayıs 2016 tarihinde benzer bir geçişi yapmıştı. Merkür, ortalama bir yüzyılda 13 kez Güneş’in önünden geçiyor. bugün Merkür, Dünya’ya 101 milyon kilometre uzaklıkta olacak.

UZMANLAR BİLGİLENDİRME YAPACAK

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Bilim Toplum Merkezi’ndeki gözlem, 15:30’da başlayacak. Güneş ufka inerek, doğal nedenlerden dolayı görülemez duruma gelene kadar sürecek. Canlı gözlem yayını, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’ndan halka, öğrencilere ve basına açık olarak takip edilebilecek. Gözlem sırasında uzmanlar, katılımcılara bilgilendirme yapılacak. Bilim Toplum Merkezi’ndeki tek teleskoptan yapılacak gözlem Youtube üzerinden canlı yayınlanacak. Bu nedenle bireysel gözlem yaptırılması mümkün olamayacak.

GÖZ SAĞLIĞINA DİKKAT

Bu gök olayını gözleyebilmek için mutlaka özel üretilmiş güneş filtresine sahip teleskopların kullanılması gerekiyor. Uzmanlar, filtresiz dürbün veya teleskop gibi optik aletler ile güneşe doğrudan bakıldığında göz retinasının ciddi şekilde zarar göreceği uyarısında bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...