Narsistleri daha çok seviyoruz

Yapılan bir araştırmaya göre Narsist eğilimler gösteren kişiler daha kolay arkadaş ediniyor ve girdikleri ortamın en popüler kişileri oluyor.

ntv.com.tr 04.10.2016 - 11:30 | Son Güncelleme : 04.10.2016 - 11:34

Narsistleri daha çok seviyoruz
Kevin Spacey'nin başrolde olduğu Netflix'in popüler dizisi House of Cards'ta Narsist özellikler taşıyan karakterin Washington'daki siyasi maceraları ekrana geliyor.

Polonya'daki Krakow Üniversitesi ilginç bir araştırmaya imza attı. İnsanların arkadaş gruplarındaki ilişkilerini mercek altına alan araştırmacılar Narsist eğilimleri olan kişilerin daha popüler olduğunu saptadı. 

Birbirini tanımayan 20 kişiden oluşan 15 grup üzerinde araştırma yapan ekip, öğrencilerden oluşan gruba deneyin ilk haftasındave 3'üncü ayda en sevdikleri kişilerin kimler olduğunu sordu.  

Aynı araştırmaya göre Narsist özelliklere sahip olan kişilerin ilk bir haftada grubun en popüler kişileri oldu. 

Ancak bu popülarite oldukça kısa sürdü. Bu özelliklere sahip olan kişiler uzun vadede grubun en sevilen kişisi unvanını duygusal ve zeki olan kişilere bıraktı. 

EMPATİ EKSİKLİĞİ ARKADAŞ KAYBETTİRİYOR 

Araştırmayı yapan ekibin açıkladığı sonuçlara göre 3 ay sonunda Narsist eğilimler gösteren kişilerin yerine duygusal ve zeki kişiler grubun en sevilen kişileri oldu. Zira empati duygusu zayıf olan bu kişiler uzun vadede çevrelerinde tepki çekerek popülaritelerini kaybetti. 

Araştırmanın sonunda en az sevilen kişilerin Narsist özelliklere sahip olmalarına rağmen duygusallıktan uzak, empati yapamayan kişilerden oluştuğu açıklandı.  

Ekibin en şanssız kombinasyona sahip kişiler olarak tanımladığı bu katılımcıların en büyük eksiğinin karşısındaki kişiyi anlayamadığına ve bu nedenle iyi bir dostluk geliştiremediğine inanılıyor. 

Sonuçları 'Personality and Social Psychology Bulletin'de yayınlanan araştırma ilk izlenimin yeni arkadaşlıktaki etkisinin de tartışmaya açılmasını sağladı. 

Sayfa Yükleniyor...