“Siber saldırılar katlanarak devam ediyor”

Bilgisayar korsanlarının 30 ülkede 100'den fazla bankanın sistemlerine sızıp 1 milyar dolardan fazla para çaldığının ortaya çıkarılması siber saldırıları yeniden gündeme getirdi.

Anadolu Ajansı 19.02.2015 - 12:49

“Siber saldırılar katlanarak devam ediyor”

IBM Bilgi Güvenliği Uzmanı Nurettin Erginöz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, web uygulamalarındaki açıklıkların her yıl azalmasına rağmen siber saldırıların katlanarak devam ettiğini söyledi.

IBM'nin raporuna göre, 2013 yılında dünya genelinde kayıtlara geçmiş 500 milyonun üzerinde siber saldırı gerçekleştirildiğinin altınız çizen Erginöz, bu sayının 2014 yılında kesin rakam verilememekle birlikte katlanarak arttığını bildirdi.

Siber saldırıların çok çeşitli yöntemlerle yapılabildiğine dikkati çeken Erginöz, "Web uygulamalarındaki açıklıklar her yıl yüzde 10 azalsa da yeni geliştirilen zaralı yazılımlar ve son kullanıcıdaki uygulamaların güvenlik eksiklikleri nedeniyle kurumlar, yüzlerce milyar dolar zarara uğruyor" ifadelerini kullandı.

İNTERNET BANKACILIĞI KULLANLARA UYARI

İnternet bankacılığı kullananların para transfer uyarılarını aktive edilmeli gerektiğini ve para transfer edilebilecek miktara üst limit konulmalarını öneren Erginöz, internet bankacılığı kullananların dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bankacılık uygulamalarına erişirken kullanılan tarayıcı ile başka günlük aktiviteler için kullanılan tarayıcı farklı olmalıdır. Her girdiğimiz web sitesi bilgisayarımızda bir iz bırakmaktadır. Kötü niyetli kişiler bu izler aracılığıyla oturumumuzu kopyalayabilmektedir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...