10 GB internet desteği başvurusu nereden, nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerine internet desteği başladı

Üniversite öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "teknolojik cihaz ve internet desteği" başvurularının başladığını duyurdu. Açıklama ardından 10 GB internet desteği başvuru sürecinin ayrıntıları merak ediliyor. Peki, 10 GB internet desteğine başvuru nasıl yapılır?

10 GB internet desteği başvurusu nereden, nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerine internet desteği başladı

"Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve desteği (10 GB) verilmesi" kararının ayrıntıları belli oldu. 

"Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve desteği verilmesi" kararının usul ve esaslarını belirleyen tebliğe göre, açık öğretim hariç yüksek öğretim kurumuna kayıtlı öğrencilerin yararlanacağı destek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ile 26 yaşından gün almama şartı bulunuyor.

10 GB internet desteği başvurusu nereden, nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerine internet desteği başladı - 1

İNTERNET DESTEĞİ İÇİN BELİRLENEN ŞARTLAR

Tebliğde teknolojik cihaz ve internet desteği için belirlenen şartlar şöyle:

"Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9 bin 500 lirasından az olması, cihazın ikinci el olmaması, satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması, teknolojik cihaz ile internet desteği için bildirilen IBAN numarasının ve kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması gerekmekte."

10 GB İNTERNET DESTEĞİNE BAŞVURULAR NE ZAMAN?

10 GB ücretsiz internet desteği başvurular 15 Kasım itibariyle başladı. Öğrencıler bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Başvuruda, kimlik bilgilerini, kendi adına kayıtlı telefon numarasını sisteme girecek. Başvurular sistem üzerinden değerlendirilecek.

Öğrenci bilgileri internet desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden reddedilecek. Kabul edilirse, öğrencinin bilgileri ilgili mobil şebeke işletmecilerine bildirilecek. Destek bakanlık tarafından mobil şebeke işletmecilerine ödenecek.

10 GB internet desteği başvurusu nereden, nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerine internet desteği başladı - 2

10 GB İNTERNET DESTEĞİ KAÇ AY SÜRECEK?

Bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yaparak internet desteği alması onaylanan öğrenciler, bu imkanı öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere 12 ay boyunca kullanabilecek.

Öğrencilere bu süre zarfında her aya 10 GB ücretsiz internet erişimi sunulacak.


Sayfa Yükleniyor...