www'un kurucusu Lee: Açık veri tehlikeli olabilir

İnternetin öncülerinden ve www'un yaratıcısı Tim Berners-Lee açık kaynaklı uygulamaların hackerların hedefi haline gelebileceği ve bunun da tehlikeli olabileceği konusunda endişelerini dile getirdi

Haberler - ntv.com.tr 02.11.2016 - 11:04

www'un kurucusu Lee: Açık veri tehlikeli olabilir

Dünyayı Saran Ağ'ın (World Wide Web, www) kurucusu İngiliz biliminsanı Tim Berners-Lee, kamusal verilerin açık kaynaklı olarak yayınlanmasının kaosa neden olacağını belirtti. İngiltere'nin başkenti Londra'da Kamusal Veri Sempozyumu'na katılan Lee, tehlikeye örnek olarak trafik verilerini gösterdi.

Bu verilerin dışarıdan bir saldırıya ve yanlış yönlendirmeye çok açık olduğuna değinen Lee, bunun kolayca bir kaosa neden olacağını anlattı. Url'in de kurucusu olan Tim Barners-Lee Modern yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan altyapı verilerinin siber saldırı ihtimaline karşı oldukça savunmasız olduğunu belirtti. 

Barners-Lee hastane ve coğrafi verilerin yanısıra günlük yaşamda oldukça kullanılan trafik altyapısına yapılacak bir saldırının gündelik yaşamı çok fazla riske sokacağını ve birçok altyapının bu saldırılara karşı bir savunma mekanizması geliştirmediğini ifade etti. 

Sayfa Yükleniyor...