İbrahim Kalın: 15 Temmuz dönüm noktası oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Beştepe'de düzenlenen 15 Temmuz sempozyumunda yaptığı konuşmada, "15 Temmuz terörle mücadelede dönüm noktası oldu" ifadesini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.12.2016 - 11:55 | Son Güncelleme : 07.12.2016 - 15:46

İbrahim Kalın: 15 Temmuz dönüm noktası oldu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, 15 Temmuz'un terörle mücadelede önemli dönüm noktalarından olduğunu söyledi.

Kalın, MuhafazakarDüşünce Derneğince, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen,"15 Temmuz Işığında Sempozyumu"nda bir konuşma yaptı. 15 Temmuz gecesinin magazinleştirmeden ve trajedileştirmeden geleceğe aktarılması gerektiğini dile getiren Kalın, darbe girişimi gecesinin herkestebüyük yaralar açtığını anlattı.

Kalın, bu darbe girişimi başka ülkede olsaydı devlet kurumları ve ekonominin çökeceğini, toplumun birbirine düşeceğini oysa ’nin 7 Ağustos’ta Yenikapı'da yeni bir ruhla dimdik ayaklarının üzerinde durduğunu belirtti.

Fırat Kalkanı Harekatı ile dünyaya DEAŞ'la nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda önemli bir ders verildiğini söyleyen Kalın,Türk ordusunun desteğiyle bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi için çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Bütün bunların Türkiye'nin bünyesinin sağlamlığını gösterdiğine işaret eden Kalın, 15 Temmuz’un "Türkiye'nin özneleşme sürecinin dönüm noktalarından olduğunu, Türkiye’yi özne olarak görmeyenlerin o gün fena halde yanıldığını" vurguladı.

Kalın, Anadolu insanının özne olma hakkını elinden almak için her türlü kumpasın içinde olan vesayet odakları ve onların yerel maşalarının bu milletin hürriyet ve hakimiyet ruhunu o gün de bugün de anlamadığına dikkati çekti.

Bir milletin tahakküm altına alınmasının farklı biçimleri olduğunun altını çizen Kalın,"Bir milletin ayağa kalkması demek, her alanda maruz kaldığı işgale ve tahakküme 'dur' demesiyle olur.15 Temmuz böyle bir işgal ve tahakküm girişimiydi." diye konuştu.

Darbecilerin 40 yıllık darbe planı varsa bu milletin de bin yıllık vicdani, irfanı ve basireti bulunduğunu belirten Kalın, Anadolu irfanının derinliklerinden fışkıran ruhun o gece tarihi yeniden yazdığını ve tarihin akışını değiştirdiğini vurguladı.

İçeride ve dışarıdaki gafillerin bunu anlamayacağını söyleyen Kalın, "15 Temmuz darbe girişimi, yıllarca vesayet sistemi ve bürokratik oligarşiyle mücadele kisvesi altında kendi vesayetini kurmaya, devletin kurumlarını ele geçirerek kendi bürokratik oligarşisini kurmaya çalışan bir terör örgütünün son çırpınışıydı." ifadelerini kullandı.

"TERÖR KARTINI ÖNE SÜRENLER YİNE HÜSRANA UĞRAYACAK"


15 Temmuz'da namlusunu millete doğrultanların Türkiye’nin "eski Türkiye" olmadığını unuttuğunu dile getiren Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"FETÖ açısından bakıldığında, temel tutarsızlık, kendilerini darbe mağduru lanse ederek muhafazakarların, dindar insanların 27 Mayıs'tan 27 Nisan'a kadar çeşitli darbeler ve müdahaleler nedeniyle yaşadıkları acılar üzerinden prim yapmaya çalışan bir örgütün neticede gücün şehvetine kapılarak ve bir üst aklın talimatlarına uyarak, 15 Temmuz'da darbeye kalkışmasıdır. Fakat milletin onlara attığı tokat, onların bütün planlarını altüst etti. Bu milletin bundan sonra da kendi iradesi ve özgürlüğüne kasteden tüm odaklara ayını tokadı atacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.

15 Temmuz darbe girişimi, PKK dahil tüm terör örgütleriyle mücadelede de önemli bir dönüm noktası olarak görülmelidir. Zira FETÖ terörüne karşı dimdik bir duruş sergileyen milletimiz, PKK terörü karşısında da aynı sağlam duruşu bugün sergilemektedir. Siyaseti ve milletin meclisini, örgüt vesayetine almaya çalışan terör örgütü bu süreçte hem halkımızdan hem de devletten ağır bir darbe yemiştir, bundan sonra da yemeye devam edecektir. Darbe girişiminin ardından güvenlik güçlerimizde zafiyet oluşacağını umanların da umutları da boşa çıkmıştır. FETÖ tarafından güvenlik güçlerimizin arasına sızdırılmış hainlerin ordudan ve emniyet birimlerimizden temizlenmesinin ardından, terörle mücadele daha etkin ve sonuç odaklı bir şekilde sürdürülmektedir. Bu konudaki kararlığımız da tamdır. Türkiye'yi zayıflatmak, küçültmek ve kaosa sürüklemek için terör kartını öne sürenler devlet ile milletin kader birliği yaptığı bu kritik dönemde yine hüsrana uğrayacaklardır. "

15 Temmuz sonrası FETÖ'nün bugüne kadar çıkarları için istismar ettiği ve içini boşalttığı "liyakat, şeffaflık ve hesap verebilirlik" ilkelerinin üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğine dikkati çeken Kalın, FETÖ'nün bu 3 ilkeyi ihlal ederek devletin kilit noktalarına kendi adamlarını yerleştirdiğini, karanlık iş ve ilişkilerinde devletin imkanları ve milletin kaynaklarını hoyratça kullandığını söyledi.

"TÜRKİYE'Yİ ZAAFA DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR"


15 Temmuz'un, bu sürece de "dur" dediğini anlatan İbrahim Kalın, şunları kaydetti:

"Darbecilere karşı göğsünü siper eden milletimiz, ekonomimize yönelik saldırılara da göğüsünü siper ediyor, buna karşı mücadele veriyor. Darbe girişimini takip eden iki hafta içinde milyarlarca dolar bozdurarak Türk lirasına yönelen vatandaşlarımız bugün de yeni bir dolar ve döviz operasyonu karşısında ellerindeki dövizleri bozdurarak Türk lirası ve altına yönelerek ekonomisine, ülkesine, milli değerlerine sahip çıkıyor.

Türkiye'nin milleti ve devletiyle bu asil ve kararlı duruşunu hazmedemeyenler, karalama kampanyalarıyla, algı operasyonlarıyla, yıpratma girişimleriyle Türkiye'yi zaafa düşürmeye çalışıyorlar. 'Diklenmeden dik duracağız' diyen liderinin dünya sistemini sorgulamasından rahatsız olanlar itibarsızlaştırma kampanyalarını devreye sokuyorlar.

Aslında işin özü şu, Tayyip Erdoğan Filistin'den, 'Dünya 5'ten büyüktür'e ve BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi gerektiğinden Suriye'deki mülteci krizine kadar, bütün konularda uluslararası sistemin kusurlarını, günahlarını onların yüzüne vuruyor. Onlara aslında ayna tutuyor. Onlara ayna tutuyor ama onlar aynada gördükleri şeyden rahatsızlar. Fakat aynada gördükleri şeyi değiştirmek yerine aynayı tutana saldırmayı tercih ediyorlar. "

Sayfa Yükleniyor...