Adana Valisi İlhan Atış, festivale katılan sanatçılar ve çok sayıda davetlinin kırmızı halıda yürüyerek girdiği Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen törende, muhteşem işler başarmış ve şöhret olmuş kişilerin karşısında konuşmanın zor olduğunu söyledi.

Festivalden onur duyduğunu belirten Atış, ''Adana gibi muhteşem bir kentten, muhteşem sanatçılar, yazarlar, ozanlar ve çizerler çıktığını'' belirterek, şöyle konuştu: ''Siz sanatçılarımız güzel Adanamıza hoş geldiniz. Biz konuklarımızı çok severiz. Onlara yüreğimizdeki sevgiyi, gözlerimizdeki hoş bakışı ikram ederiz. Çünkü biz üzülenlerle üzülür, sevinenlerle seviniriz. Siz sanatçı dostlarımız da buraya gelerek yaşam sevincimizi çoğalttınız. Bunun için sizlere teşekkür ederiz. Mustafa Kemal Atatürk 'Her şey olabilirsiniz ama sanatçı olmanız kolay değil' demiş. Bizler bu gerçekliğe inanmış insanlarız. Biz Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatrosu, Altın Koza Film Festivali ve sinemaya verdiği evlatlarıyla övünen bir kentiz.'' Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da 40 yaşını dolduran Altın Koza Film Festivali'nin 16'ncısını düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Festivalin bazı nedenlerle zaman zaman yapılamadığını ve ayakta tutmanın da büyük şans olduğunu belirten Durak, Adana'nın sinemaya katkısını anlattı.

Durak, sanayi ve turizmin olmadığı yıllarda Adana'nın tarım zenginliğiyle anıldığını belirterek, ''O yıllarda 200'e yakın yazlık sineması olan bu kentte, herkes sinemaya gider, çekirdek çitlerken film izlerdi. Adana ile Yeşilçam arasında nasıl bir köprü kurulduğunu ben o dönemlerden çok iyi biliyorum. Yeşilçam filmlerinin galaları burada yapılırdı'' diye konuştu.

Durak, sanatın her dalında birçok Adanalı olduğunu ve bunda çok kültürlülüğün ve etkisinin bulunduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından festivalin bu yılki açılış filmi, anneleri tarafından terk edilmiş ve çocuk yurdunda kalan iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı, yönetmen So Yong Kim imzasını taşıyan Güney Kore yapımı ''Ağaçsız Dağ'' filminin gösterimi yapıldı.

Filmin yönetmeni So Yong Kim, çocuk oyuncular Hee Yeon Kim ve Song Hee Kim'e, gösterimden önce katılımlarından dolayı Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması jüri başkanı dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan tarafından teşekkür plaketi verildi. Sunuculuğunu Şebnem Dönmez'in yaptığı törende Kerem Görsev ve Elif Çağlar Muslu da caz konseri verdi. Törene, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Suzan Avcı, Yılmaz Köksal, Selma Güneri, Sevim Akbaş, Mustafa Alabora ve Şerif Sezer gibi oyuncuların yanı sıra, seçici kurulda yer alan oyuncu Bulut Aras, yazar ve senarist Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, oyuncu Meltem Cumbul, yönetmen Özcan Alper, oyuncu Özgü Namal, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, sinema yazarı ve akademisyen Zeynep Tül Akbal Süalp, halk jürisi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.