2 kez oy kullanan kişi gözaltına alındı

YSK Başkanı Sadi Güven, hem Belçika'da hem İzmir'de oy kullandığı tespit edilen vatandaşın gözaltına alındığını açıkladı. Zanlı, ilk ifadesinde sosyal medyada şaka amaçlı bir paylaşım yaptığını öne sürerek, iki kez oy kullanmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 20.06.2018 - 11:07 | Son Güncelleme : 20.06.2018 - 15:15

2 kez oy kullanan kişi gözaltına alındı

Belçika'da ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda sandık başında çektirdiği ve sosyal medyada paylaştığı fotoğrafına yapılan "iki kez oy kullanmışsın" yorumuna "olsun o kadar" yanıtı veren kadın gözaltına alındı.

Belçika'da yaşayan Ş.E.'nin sosyal medya hesabından hem yurt dışında, hem de İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda oy kullandığı anların fotoğraflarını paylaşması tartışma yaratmıştı.

Konuya ilişkin olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, o vatandaşın İzmir'de gözaltına alındığını söyledi.

Başkası adına oy kullanmanın 5 yıl hapis cezası olduğunu hatırlatan Güven, "Seçimle ilgili her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız" dedi. CHP de, YSK'ya konuyla ilgili itirazını dün itibarıyla yapmıştı.

Gözaltına alınan kadın, ifade işlemleri için Selçuk İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Ş.E., ilk ifadesinde, sosyal medyada şaka amaçlı bir paylaşım yaptığını öne sürerek, iki kez oy kullanmasının mümkün olamayacağını söyledi.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da yapılan açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun, sosyal medya hesabında oy kullanırken çektirdiği fotoğrafları paylaşıp mükerrer oy kullandığı intibaı yaratarak vatandaşların tepkisini çeken Ş.E. hakkında, "çift kimlik taşıyıp taşımadığının araştırılması istemli" suç duyurusunda bulunduğunu bildirildi.

Belçika'da yaşadığı belirtilen kadınla ilgili "Seçim Kanunu'na muhalefet" ve "resmi evrakta sahtecilik" suçlarından soruşturma başlatıldığı bildirilen açıklamada, hakkında yakalama kararı alınan şüphelinin, İzmir'in Selçuk ilçesinde gözaltına alındığı kaydedildi.

İŞTE 24 HAZİRAN'DA UYGULANACAK SEÇİM YASAKLARI (HANGİ MEKANLAR KAPALI OLACAK?)

Sayfa Yükleniyor...