2 milyon bilgisayar temizlendi

Microsoft'un güvenlik yazılımları geçen yıl Türkiye'de 2 milyondan fazla bilgisayarı kötü niyetli yazılımlardan temizledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 15:32

'de geçtiğimiz yıl 2 milyon bilgisayar, Microsoft masaüstü kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri tarafından temizlendi.

Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu'nun Temmuz - Aralık 2009 Dönemi'ni kapsayan 8. sayısında yer alan bilgilere göre, bilgisayar tehditlerinin genel görünümü sürekli değişim gösteriyor. Tehditler şöhret kazanmak isteyen bilgisayar korsanlarının yerine maddi kazanç için veri hırsızlığı yapan organize suç örgütlerinden gelmeye devam ettikçe, kamuoyundaki endişeler de yükselmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında, Microsoft masaüstü kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri tarafından dünya çapında 41 milyon 24 bin 375 adet bilgisayar temizlendi.

ABD, toplam 15 milyon 383 bin 476 bilgisayarla ilk sırada yer alırken Türkiye 857 bin 463 bilgisayarla sıralamada 12'nci oldu. Türkiye'de geçtiğimiz yılın ilk yarısında da 1 milyon 161 bin 133 bilgisayar temizlenmişti. Böylece 2009 yılı boyunca 2 milyon 18 bin 596 bilgisayar Microsoft yazılımları tarafından temizlenmiş oldu.

Rapora dahil ülkeler içinde temizlenen bilgisayar sayısındaki en büyük düşüş, esas olarak çevrimiçi oyun oynayanları hedef alan Win32/Taterf ve Win32/Frethog adlı ''parola hırsızı'' virüslerin etkisinin azalmasıyla yüzde 26,2 ile yine Türkiye'de gerçekleşti.

Microsoft'un, güncelleme sitesine bağlanarak işletim sisteminin yamalarını yüklemek, zararlı yazılımları engellemek için kullanıcılara çok önemli avantajlar sağlıyor.

Rapora göre, 32 bit Windows XP Service Pack 1 yüklü bilgisayarlar en çok risk taşırken, Service Pack 3 yüklü bilgisayarlar üç kat daha güvenli oluyor.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında piyasaya sürülen Windows 7 ve Windows Vista Service Pack 2, XP'ye göre daha çok güvenlik imkanı sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...