27 Mayıs hem lanetlendi hem kutlandı

Ankara'da Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan karşıt görüşlü gruplar darbeyi aynı anda hem kutladı hem protesto etti. Genç Siviller ise Yassıada'ya gitti.

27.05.2010 - 13:27

27 Mayıs hem lanetlendi hem kutlandı

27 Mayıs darbesinin 50. yıldönümü Ankara'da ve İstanbul'da yankı buldu.

Ankara'da Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan karşıt görüşlü iki grup tarafından aynı anda hem kutlandı hem de protesto edildi.

Abdi İpekçi Parkı'na öğle saatlerinde gelen ve kendilerini Demokrasi Hareketi olarak adlandıran bir grup, temsili olarak, kurdukları darağacında Adnan Menderes'i asılmaktan kurtardı.

Daha sonra grup adına okunan basın açıklamasında, 27 Mayısın acıyla anıldığı belirtilerek, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile arkadaşlarının ilke ve dünya görüşleri için çalıştıkları, bunun bedelini ise canlarıyla ödedikleri vurgulandı. Açıklamada, aynı olayın bugün olması halinde böyle bir girişime asla müsaade edilmeyeceği dile getirildi.

Protesto gösterisi sürerken Abdi İpekçi Parkı'na gelen Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri ise açıklama yapan grubu sloganlarla protesto etti.

''27 Mayıs halka özgürlük vermiştir'', ''27 Mayıs politik devrimdir'' ibareleri yazılı dövizler taşıyan ve aynı şekilde sloganlar atan grup adına okunan basın açıklamasında ise 27 Mayıs hareketiyle halktan yana çok önemli değişiklikler yapıldığı belirtilerek, bunun en somut belgesinin 1961 Anayasası olduğu ifade edildi. Açıklamanın ardından sloganlar atan grup, daha sonra olaysız dağıldı.

GENÇ SİVİLLER YASSIADA YOLUNDA
Genç Siviller, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı anmak amacıyla yargılandıkları Yassıada'ya gitti.

Kabataş İskelesi'nde, üzerinde ''Darbelerle Geçen 50 Yıl-Bir Daha Asla!'' yazılı pankart asılı bir tekneyle yola çıkan Genç Siviller adına Turgay Oğur açıklama yaptı.

Oğur, Yassıada'da mahkemelerin görüldüğü spor salonuna gideceklerini ve duvarına tüm katılımcılarla birlikte ''Biz buradaydık'' yazısını yazacaklarını anlattı.

Turgay Oğur, ''Biz bu adanın demokrasi adası olmasını istiyoruz. Burada çocuklarımıza Türkiye'nin demokrasi tarihini göstermek istiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...