Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında ilk adım atıldı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Mustafa Bilgili, şüpheli ifadelerinin alınması öncesinde 4 sivil memuru tanık olarak dinledi.

Haberde, bu isimlerin, 28 Şubat sürecinde ve halen TSK'da görev yaptıkları, Milli Güvenlik Kurulu kararlarını kaleme alınması çalışmalarında bulundukları, o dönemki bazı önemli toplantılara katıldıkları kaydedildi.

Savcılığın bilgi toplama yönündeki çalışmaları kapsamında benzer görevlerde bulunan bazı isimlerle birlikte, dönemin bazı siyasilerini de dinleyeceği belirtildi.

Habere göre, savcılığın sonraki adımı, kendisine yapılan suç duyurularında adı geçen; başta dönenim komuta kademesindeki isimler olmak üzere, bazı emekli ve görevdeki asker sivil bürokratları şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmak olacak.

SAVCILIKTAN YALANLAMA
Öte yandan özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen'den soruşturmayla ilgili bir açıklama geldi.

Görüşen, bazı basın-yayın organlarında savcı Mustafa Bilgili'nin, ''28 Şubat döneminde Genelkurmay brifingine katılan yüksek yargı organı mensupları ile hakim ve savcılarla ilgili inceleme başlattığı, bu kapsamda bu kişilerin isimlerini sorduğu'' yönünde haberler yayımlandığını belirterek, ''Bu doğru değil. Soruşturma kapsamında böyle bir işlem yapılmadı'' dedi.