Bursa'da, merkez Nilüfer Belediyesi'nin, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anısına yaptırdığı 'Üç Fidan Anıtı' törenle açıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, anıtın bulunduğu Nilüfer Gençlik Parkı'nda yaptığı açıklamada, 38 yıl önce bugün, ''Emperyalizme karşı sesini yükselten, yaşadıkları ülkenin tam bağımsızlığından başka bir şey istemeyen 3 genç insanın, üç fidanın ölüme gittiğini'' söyledi.

Bozbey, ''Deniz Gezmiş ve arkadaşları, yaşamları, mücadeleleri ve ölümleriyle emperyalizmin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye, yani tam bağımsız bir Türkiye istediler. Bugün burada, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının tam bağımsız Türkiye idealine sahip çıktığımızı haykırıyoruz.

Bugün, bizler de onların bu onurlu duruşu karşısında saygıyla eğiliyoruz. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının, terörist değil, ülkenin bağımsızlığına sahip çıkan örnek birer devrimci genç olduğunu söylüyoruz'' şeklinde konuştu.

Heykellere dün yapılan saldırıya tepki gösteren Heykeltıraş Eşber Karayalçın ise ''Onlar (Deniz Gezmiş ve arkadaşları), anıtlarına saldıran korkak yüreklerde de yaşıyorlar. Onların açtığı yolda mücadele tüm azmiyle sürüyor'' dedi.

Konuşmaların ardından örtülerle kaplanan soyut heykeller, Başkan Bozbey, sanatçı Onur Akın ve heykeltıraş Karayalçın tarafından katılımcıların alkışları arasında açıldı.

Açılış sırasından bazı kişiler gözyaşlarını tutamadı. Katılımcılar, yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri önüne attıkları ''Üç Fidan Anıtı''nın önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.