İsmet Yılmaz: 3'ü bir araya gelip koalisyon kursunlar

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Biz CHP'yi, MHP'yi, HDP'yi yönetemeyiz. Bunların üçü de 'AK Parti' gitsin dediler. AK Parti gitti, 3'ü bir araya gelip koalisyon kursunlar" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.06.2015 - 00:17

İsmet Yılmaz: 3'ü bir araya gelip koalisyon kursunlar

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlar belli oldu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin ülke için hayırlı olmasını diledi ve milletin verdiği mesajı alacaklarını söyledi.

Nerede eksik yaptıklarını, hizmetlerini anlatamadıklarını değerlendireceklerini anlatan Yılmaz, partilerinin hükümetleri döneminde 80 yılda yapılan hizmetlerden çok daha fazlasını yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, bunu vatandaşa izah edemediklerini dile getirerek, "Sivaslının da bize göstermiş olduğu teveccühten dolayı yüzde 58 gibi bir oy var, sonsuz teşekkür ediyoruz. genelinde hizmetlerimizi anlatamadık ama Sivas'ta hizmetlerimizi anlattık" diye konuştu.

MHP'nin iktidar olamayacağı yönündeki sözlerini anımsatan ve bunun doğru çıktığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Velev ki 'Kafdağı'nın arkasındaki hayalleri yüzde 20 olsa dahi yine iktidar olamaz' dedik. Çok net söylüyorum, 100 yıl geçsin MHP yine iktidar olamaz. Önümüzdeki seçimle alakalı değil. CHP de olamaz. Neden olmaz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan milletvekili çıkarma kapasitesi olmayan hiçbir parti iktidara gelemez. 'de şu anda tek parti vardı. Tek parti AK Parti'ydi çünkü Doğu ve Güneydoğu'da birinci olan partiydi. Biz, 'AK Parti'yi zayıflatırsanız Türkiye'yi zayıflatmış olursunuz' dedik. Bunu Sivas'ın dışında Türkiye'nin geneli için söylüyorum. MHP iktidar olabilir mi Olmaz. Muhalefette kalacak mı Kalacak. Muhalefetten hizmet gelir mi?"

Bakan Yılmaz, muhalefet olacağı kesin görünen MHP ve CHP'den hizmet gelmeyeceğini, hizmet beklemeyenlerin de istediği partiye oy vermesinde hiçbir sıkıntı olmadığını dile getirdi.

"AK PARTİ GİTTİ, 3'Ü BİR ARAYA GELİP KOALİSYON KURSUNLAR"

Bir basın mensubunun HDP'nin barajı aşmasını değerlendirmesini istemesi üzerine ise Yılmaz, "Türkiye'de 2 tane etnik milliyetçiliği kullanarak siyaset yapan parti var. Birisi HDP, birisi de onun karşılığında MHP. İkisi birbirini besliyor, ikisinin birbirini beslediğini bu coğrafyalarda görmüş olduk. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Türkiye'nin çimentosunu, farklılıklarını zenginlik olarak görmek gerektiğini vurgulayan İsmet Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ne söyledik başka İktidar olursa AK Parti olur, eğer iktidar AK Parti olamazsa ne olacak? MHP artı CHP artı HDP. Bunu söyledim mi Çok net olarak. İki parti dahi iktidar olmaz. Çünkü AK Parti 40'ın üzerinde bir rakam, dolayısıyla 3. partinin mutlaka gelmesi lazım. Adaletli bir seçim olmadığını söylüyorlar. Nasıl adaletli bir seçim değil ki... İsrail, AK Parti'ye saldırır, BBC, AK Parti'ye saldırır, bütün Amerikan yayın organları, AK Parti'ye saldırır, HDP, MHP, CHP, Saadet Partisi, AK Parti'ye saldırır. Birbirlerinin aleyhinde tek kelime söylediler mi Söylemediler. Ondan sonra da deniyor ki 'bu adaletli bir seçim olmaz.' Aziz milletimizin vicdanına bırakıyorum. Millet, AK Parti'nin iktidar değil de diğer üçünün iktidar kurmasını istediyse bunlar da bir arada kurmak istiyorsa hoş geldi sefa geldiler. Biz onları, CHP'yi, MHP'yi, HDP'yi yönetemeyiz. Bunların üçü de 'AK Parti' gitsin dediler. AK Parti gitti, 3'ü bir araya gelip koalisyon kursunlar."

Bakan Yılmaz, Sivas'ta aldıkları oy oranlarını ve çıkardıkları milletvekili sayısını da değerlendirerek, "4-1 normal sonuçtu, olağanüstü sonuç 5-0 olabilirdi. 5-0 neden olurdu, çünkü HDP denen bir parti CHP'nin oyundan alabilirdi, aldı mı Aldı. 4-1 de olabilirdi. 3-1-1 de olsa yüzde 58 gibi bir oyu Sivaslı'ya bize verdiği ve güven gösterdiği için sonsuz teşekkür ediyorum. 7 düvelin, dış güçlerin ve bütün partilerin saldırdığı bir parti olarak Sivas'ta bu oy oranıyla büyük bir başarı kazandık diyorum. Sivaslıya sonsuz teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Sivaslıların yüzünü kara çıkarmayacaklarını vurgulayan Yılmaz, "3 parti olursa o zaman ben sözümü geri alırım. 3 parti, 'koalisyon kuruyoruz ve dolayısıyla da Sivas'a hizmet getireceğiz' diyorlarsa şapkamızı çıkarırız hoş geldiniz, sefalar getirdiniz..." dedi.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, yüzde 16'yla Doğu'da ve Güneydoğu'da hiçbir milletvekili çıkartamayan MHP'nin 100 yıl geçse de iktidar olamayacağını yineleyerek, "CHP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile köprüler attı. Bunlar klasik, biri doğunun Baas Partisi diyordum. Tek tipleştiren, bir de Batı'nın ve deniz kıyılarının Baas Partisi. Dolaysıyla iki Baas Partisiyle Türkiye'de güçlenme olmaz" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ KOALİSYONLARA MAHKUM ETMEYİN"

Milletin vermiş olduğu mesajdan her partinin üzerine düşeni alması gerektiğini dile getiren Yılmaz, "Biz de AK Parti olarak üzerimize ne düşüyorsa onu alacağız" dedi.

İstikrarın önemine vurgu yapan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"7 düvel, artı içerideki muhalefet partileriyle herkes AK Parti'ye saldırdı. Bizim de bu aziz millete yeteri kadar hizmetlerimizi ve 2023 hedefinde Türkiye'nin dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi olma hedefini izah edemediğimizi düşünüyorum. Ne yapmamız lazım. Bu ülkeyi el ele kalkındırmamız lazım. Şahısların aleyhine hiçbir kelime söylemedik. Tek söylediğimiz şey muhalefetle hizmet gelmezdi. Dün ne söylediysek bu seçim sonuçlarında aynı şeyi söylüyoruz. Yine muhalefetle hizmet gelmez. Türkiye'yi koalisyonlara mahkum etmeyin. Koalisyonu Türkiye 90'da gördü, 70' de gördü. Avrupa artık 'koalisyonla bu ülke yönetilemez' diye kanun çıkarıyor ancak sonuçta milletin vermiş olduğu mesaj başımızın üzerindedir."

Sayfa Yükleniyor...