DHA'nın haberine göre, Van'ın Erciş İlçesi’nde her yıl düzenlenen Uluslararası Ercişli Emrah ile Selvi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında heykel sanatçısı Malik Bulut tarafından 2006 yılında yapılan bir heykelin, 3 bin 200 yıllık olarak tarihlenerek, Van Müzesi'nin bahçesine konulduğu öne sürüldü.

Erciş İlçesi Ünseli Beldesi'nden bir kişinin bahçesinde bulunan ve savcılık ile jandarmanın gözetiminde el konulan heykeli Müze Müdürü Fütuhat Özkaynak ve müzede görevli Arkeolog Ümit Yarıcı inceledi. Yapılan inceleme sonrası Müze Müdürü Özkaynak ve Arkeolog Yarıcı, eserin Erken Demir Çağı’na ait, 3 bin 200 yıllık orijinal eser olduğu yönünde rapor tuttu. Heykel de tarihi eserlerin bulunduğu Van Müzesi bahçesinde 45 günden beridir sergileniyor.

YYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Sezer Cihaner Keser, bu heykelin 3 bin 200 yıllık tarihi eser olarak tarihlendirildiğini, bunun rezalet olduğunu söyledi. Keser, heykelin, 2006 yılında heykel sanatçısı Malik Bulut tarafından yapıldığını ve kendisinin de bu eseri fotoğraflayıp Van Külliyatı kitabına koymayı düşündüğünü' söyledi.