4+4+4 eylemine polisten gazlı müdahale

Ankara’da “4+4+4” eğitim sistemiyle ilgili teklifi protesto etmek için iki gündür eylem yapan KESK üyelerine polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Akşam saatlerinde Meclis’e yürümek isteyen ODTÜ’lü öğrenciler de polisin müdahalesinden nasibini aldı.

29.03.2012 - 09:55

4+4+4 eylemine polisten gazlı müdahale

KESK'in, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifi ve Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı protesto eylemi polisin müdahalesinin ardından sona erdi.


Kızılay’daki grubun dağıtılmasının AK Parti Genel Merkezi'ne yürümek isteyen ODTÜ'lü öğrencilerle polis arasında arbede yaşandı.

Üniversite kampüsünde akşam saatlerinde toplanan bir grup öğrenci, kampüsün Eskişehir yolu girişinde, daha önce arkadaşları ve öğretim görevlilerinin tutuklanmasını protesto ederek, açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından AK Parti Genel Merkezi'ne yürümek isteyen gruba polis izin vermedi.

Çıkan olayda, taş atan gruba polis tazyikli su ve gazla müdahale etti.

Arbede sırasında bazı polis memurlarının yaralandığı öğrenildi.

Olayın ardından öğrenci grubu kampüse girdi. 

KIZILAY KARIŞTI
30 saatlik eylemin ardından Kızılay'da eylem yapan KESK üyelerine polis gaz bombaları, göz yaşartıcı biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı göstericiler polise taş atarak yanıt verdi.

Aralarında çok sayıda memur ve öğretmenin de bulunduğu eylemcilerle polis arasında Ankara sokaklarında kovalamaca yaşandı.

Eyleme destek veren BDP milletvekili Sebahat Tuncel de gazdan etkilendi.

Ankara Emniyeti, sabah saatlerinde dağılmaları için KESK üyelerine bir saat süre vermişti. Polis ekipleri, aksi takdirde eyleme müdahale edileceğini bildirmişti.

Sürenin dolması üzerine güvenlik güçleri gruba dağılmaları yönünde bir kez daha uyarıda bulundu.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Çam, eylemi barışçıl şekilde tamamlama kararı aldıklarını, KESK yöneticilerinin de kendi aralarında görüşerek makul bir süre belirleyeceklerini dile getirdi.

Çam, bir soru üzerine ''Bize göre eylem amacına ulaştı. Sadece Ankara'da değil İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok ilde eylemler vardı'' dedi.

MECLİS'E YÜRÜMEK İSTEDİLER
KESK üyeleri GMK Bulvarı'nda sloganlar atıp eylemi sürdürürken açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, teklifin görüşüleceği saatlerde TBMM önünde basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi.

Meclis önündeki açıklamanın ardından eylemi bitireceklerini kaydeden Özgen, bu konuda güvenlik güçlerinin anlayışını beklediklerini ifade etti.

KESK Genel Başkanı Özgen, polis müdahalesinin yasalara aykırı olacağını savundu.

Gazdan etkilenen çocuğa polislerin müdahalesi ilginç görüntüler oluşturdu. Gazdan etkilenen çocuğa polislerin müdahalesi ilginç görüntüler oluşturdu.

CHP’Lİ VEKİLLER TEPKİLİ
Bu arada, KESK’in eylemi devam ederken CHP Milletvekilileri Rıza Türmen, Süleyman Çelebi ve Musa Çam TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Türmen, “Temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını zor kullanarak engelleyen, muhalefeti Komisyona sokmayan, sadece iktidar milletvekillerinin oylarıyla yasa teklifinin kabul edildiği bir rejimin adı demokrasi olamaz” diye konuştu.

Türmen, ''Bildirim yapılmamış olsa bile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı engellenemez. Bu konuda AİHM kararı var'' görüşünü savundu.

Süleyman Çelebi ise ''Emniyet, seyahat şirketlerini tek tek arayarak, 'giderseniz sizi terör örgütü kapsamına alırız' demiştir. Cop, gaz, tazyikli su kullanılarak hak arama özgürlüğü ihlal edilmektedir. AKP'nin faşizan anlayışı doğru değil'' dedi.

KAR ALTINDA SABAHLADILAR
Soğuk ve kar yağışına rağmen dün geceyi sokakta geçiren KESK üyelerine, CHP'li milletvekilleri destek verdi.

Meclis’te zorunlu eğitim yasa teklifinin görüşüldüğü saatlerde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve bazı CHP milletvekilleri Kızılay'a gitti. Eylemcilere seslenen Gürsel Tekin, "Mücadeleye devam" dedi.

Ateş yakıp, halay çekerek ısınmaya çalışan eylemcilere CHP'li milletvekilleri de eşlik etti.

Tandoğan Meydanı’nda dün toplanan gruba polis müdahale etmiş eylemcilerin Kızılay'da toplanan grupla bir araya gelmesi basınçlı su ve göz yaşartıcı gaz kullanılarak engellenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...