5 eski özel harekat polisi tutuklandı

1990'lı yıllara damgasını vuran faili meçhul cinayetler ile ilgili iddialar Susurluk kazasını yeniden gündeme taşıdı. Eski özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın itirafları doğrultusunda gözaltına alınan sekiz eski özel harekat polisinden beşi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NTV Haber 11.08.2011 - 18:50

Susurluk skandalının kilit isimlerinden özel harekatçı Ayhan Çarkın, bir süre önce 1990'lı yıllardaki faili meçhul cinayetlere dair açıklamalarda bulundu.

1994'te Sağlık Bakanlığı Müfettişi Namık Erdoğan, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, DEP Ankara İl Başkanı Faik Candan ve Avukat Yusuf Ekinci'nin bazı özel harekat polislerince öldürüldüğünü iddia etti. Hemen sonrasında Çarkın ve iddialarda adı geçen Ercan Ersoy tutuklandı.

Özel yetkili savcılar bu iddialardan yola çıkarak yine harekete geçti. Sekiz eski özel harekat polisi daha gözaltına alındı.

Soruşturmanın ikinci dalgasında savcılığın talebi üzerine üç ilde Ayhan Akça, Uğur Şahin, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan, Enver Ulu, Ziya Bandırmalıoğlu, Yusuf Yüksel ve Alper Tekdemir gözaltına alınarak Ankara'ya götürüldü.

Gözaltına alınan 8 eski özel harekatcıdan 5'i sorgularının tamamlanmasının ardından hakim karşısına çıkartıldı. Mahkeme Ayhan Akça, Uğur Şahin, Seyfettin Lap, Ayhan Özkan ve Enver Ulu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ankara emniyetinde tutulan Ziya Bandırmalıoğlu, Yusuf Yüksel ve Alper Tekdemir işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek.

Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy ve Enver Ulu, Ömer Lütfü Topal cinayetinde yargılanmış ancak beraat etmişlerdi. Bu isimler Susurluk skandalında ise dörder yıl hapse mahkum olmuşlardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...