5 milyon yıllık tembel hayvan fosili bulundu

Peru'da beş milyon yıl önce yaşadığı belirtilen neredeyse hiç bozulmamış durumda bir tembel hayvan fosili bulundu.

26.05.2009 - 11:54

Daha önce Amerika kıtasında bulunan benzerlerinden 4 milyon yıl daha yaşlı olan tembel hayvan fosilinin Güney Peru'da bulunan Espinar bölgesinde bir evin çimento temeline yeni su tesisatı döşenmek isterken fark edildiği ifade edildi.

Araştırmacılar, bulunan fosille birlikte, 5 milyon yıllık devasa bir armadillo kalıntılarının da, kazı yapılan bölgede bulunduğunu ifade ettiler.

Peru'nun Doğal Tarih Müzesi paleontologlarından Rodolfa Salas, yaklaşık 3 metre boyundaki tembel hayvanın Mio-Pliocene çağda yaşamış bir otçul olduğunu kaydetti.

Amerika kıtasında bulunan 5 milyon yıllık ilk bütün tembel hayvan fosili olması nedeniyle iskeletin çok önemli olduğunu belirten Salas, daha önce bulunan fosillerin benzer hayvanların daha yeni, buzul çağ'dan kalma iskelet parçalarından ibaret olduğunu söyledi.

Fosil, deniz seviyesinden 3962 metre yükseklikte bulundu. Salas, fosilin kendi türünden olan diğer buluntulara nazaran daha küçük olduğunu belirtti.

Peru'nun kuru iklimi, Pasifik Okyanusu kıyılarından Andes yükseltilerine kadar birçok noktada binlerce fosilin bozulmadan kalmasına yardımcı olması, fosil avcılarının Peru'ya özel ilgi duymasına neden oluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...