7 milyar kişiye 5 milyar telefon

7 milyara yakın insanın yaşadığı dünyada telekomünikasyon sektörü, 5 milyar mobil telefon, 2 milyar internet kullanıcısıyla çağın vazgeçilmezi haline dönüştü.

7 milyar kişiye 5 milyar telefon

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (International Telecommunication Union-ITU) kuruluş günü olan 17 Mayıs, tüm dünyada ''Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'' olarak kutlanıyor.


BM tarafından yapılan araştırmalarda 1 milyar insanın güvenli içme suyuna, 2.6 milyardan fazla insanın temel sağlık hizmetlerine erişemediği dünyada, telekomünikasyon alanındaki büyüme göz dolduruyor.

Mobil abone sayısı 5 milyara yaklaşırken, 198 ülkede 543 GSM/EDGE ağı ticari olarak faaliyet gösteriyor. 156 ülkede 3G ağı bulunurken, bunların yüzde 99'u 3,5G olarak da adlandırılan HSPA hizmeti sunuyor.

BM verilerine göre, yaklaşık 1 milyar insanın güvenli içme suyuna ulaşamadığı, 2,6 milyardan fazla insanın da temel sağlık korumasından yoksun yaşadığı dünyada, internet kullanıcı sayısı ise bu yıl başında 2 milyarı geçti.

İNTERNET TÜRKİYE'DE KIRSALDA DA YAYGINLAŞTI
Son yıllarda pek çok ülke gibi telekomünikasyon alanında çok önemli ilerlemeler kaydeden ve 62 milyon mobil, 17 milyona yakın sabit telefon abonesi bulunan Türkiye, özellikle mobil telefon kullanımında Avrupa Birliği ülkeleriyle yarışıyor.

Geçen yıl mobil trafik miktarı 126 milyar dakikaya yükselen Türkiye'de, aylık mobil telefon ortalama kullanım süresini ifade eden MoU değerlerine bakıldığında, bu süre 218 dakika olarak gerçekleşti. Bu rakamla Türkiye, mobil kullanım süresinde Avrupa üçüncülüğüne yerleşti.

Türkiye, özellikle internet kullanımında kırsal bölgelerde önemli ilerleme kaydetti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, kırsal bölgelerdeki hanelerde bilgisayar sahipliği, geçen yıl Türkiye geneli ve kentsel bölgelere paralel bir artış trendi izledi, 2004 yılında yüzde 4 seviyelerindeyken geçen yıl yüzde 24'e yükseldi.

Geçen yılki verilere göre erkeklerde bilgisayar kullanım oranı yaklaşık yüzde 53 iken, kadınlarda yüzde 33'te kaldı. İnternet kullanan erkek oranı yaklaşık yüzde 52, kadın oranı ise yüzde 32'ye ulaştı.

Türkiye'de 9.3 milyon genişbant erişim abonesi, 35 milyon internet kullanıcısı ve 22 milyon 3G abonesi hizmet alıyor.

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, ''Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü''nü bütün dünyanın kutladığını ifade etti.

Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe büyük bir atılım yaşandığını dile getiren Özeren, ''Gençlerimizin bilgisayar okur yazarlığı çok yüksek seviyelerde. Telekomünikasyon kullanımında gençlerimizden büyük beklentilerimiz var. Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'nü kutlarım'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...