Türkiye, dün verdiği 10 şehidi bugün son yolculuğuna uğurluyor.

Diyarbakır Lice'deki patlamada şehit olan 9 asker için ilk tören Diyarbakır'da düzenlendi. Şehit yakınlarının zamana zaman fenalık geçirdiği cenaze töreninde duygulu anlar yaşandı.

Askerlerin cenazeleri silah arkadaşları tarafından omuzlara alınarak ambulanslara yerleştirildi ve memleketlerine uğurlandı.

Piyade er Zeynel Dilekçi için Gaziantep Ulu Camiinde bir cenaze namazı kılındı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende gözyaşı döken şehidin annesi Sultan Dilekçi'yi subaylar ve yakınları teselli etmeye çalıştı.

Şehit Zeynel Direkçi'nin naaşı, Yeşilkent Mezarlığındaki Şehitlik'te toprağa verildi.

KİLİS
Şehit Uzman Çavuş İlhami Hardal'ın cenazesi de Kilis'de toprağa verildi.

Şehit İlhami Hardal'ın naaşı önce İsmetpaşa Mahallesi Yayla Sokak'ta bulunan baba evine getirildi. Eve gelen 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Berk, İlhami Hardal'ın kardeşi Mustafa Hardal ile Annesi Hatice Hardal'ın boynuna sarılarak aileyi teselli etti.

Tekye Camii'nde kılınan cenaze namazına yaklaşık 20 bin vatandaş katıldı ve sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı.

Cumhuriyet alanında düzenlenen resmi törenin ardından şehit İlhami Hardal'ın naaşı Kilis Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ANKARA
Uzman Çavuş Salih Akyürek'in Ankara'da Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde devletin zirvesi yer aldı.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP lideri Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları, TSK'nın komuta kademesinin tamamı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende teröre karşı birlik ve dayanışma göstermek amacıyla Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz da bulundu.

Cenaze namazının ardından şehit Akyürek'in çocukları 6 yaşındaki Buse ve 11 yaşındaki Anıl Can Akyürek'i, cenazenin ardından bazı askerler kucaklarına aldı.

Şehit Salih Akyürek, daha sonra Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.

KARS
Şehit Piyade Er Erdal Oral için Kağızman Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Tören sırasında şehit erin tabutuna sarılan annesi Mahire Oral ve kız kardeşi Hafize Oral'ın yakınlarının yardımıyla ayakta durduğu gözlendi.

Oğlunun tabutunun ambulanstan indirildiği sırada gözyaşlarına hakim olamayan baba Rasim Oral'ı, Vali Erden teskin etmeye çalıştı.

Kılınan cenaze namazı ve okunan dualardan sonra şehit erin cenazesi Kağızman Kaymakamlığı'na kadar omuzlarda taşındı.Ambulansa konularak Çengelli köyüne götürülen şehit Erdal Oral'ın naaşı köy mezarlığına defnedildi.


Hakkari Şemdinli'de karakolu hedef alan taciz ateşinde şehit olan Jandarma Er Olcay Koçak, memleketi Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Koçköy beldesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Ay-yıldızlı bayraklarla donatılan Koçköy'de belde meydanındaki törene çok sayıda vatandaş katılırken, şehidin annesi Cahide Koçak güçlükle teselli edildi.

Şehit Er Koçak'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından Koçköy Belde Mezarlığı'na defnedildi.

AYDIN
Lice'de şehit olan er Onur Görmez için askere uğurlandığı Aydın'ın Karpuzlu ilçesine bağlı Ömerler köyü meydanında bu kez cenaze töreni düzenlendi.

Köy meydanında kılınan cenaze namazı sırasında şehit erin annesi Nursel, kardeşi Tennur ve babası Kamil Görmez, uzun süre tabuta sarılarak ağladı. Şehit Er Görmez, köy mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Er Emrah Polat'ın cenazesi de Nazilli'de toprağa verildi.

Şehit Er Polat'ın naaşı, baba evinden cenaze aracıyla Merkez Koca Camisi'ne getirilirken vatandaşlar, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'', ''Şehidim hakkını helal et bize'' sloganları attı. Cami yakınında bulunan bir ilkokuldaki öğrenciler de ellerinde bayraklarla ''Kahrolsun PKK'' diye bağırdı.

Emrah Polat için Merkez Koca Camisi'nde düzenlenen törene, şehidin annesi Nuran, babası Yaşar Polat ile yakınları, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, eski Aydın Valisi Mustafa Malay ve vatandaşlar katıldı.

Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak'ın kıldırdığı cenaze namazından sonra şehidin annesi Nuran Polat tabuta sarılarak gözyaşları döktü. Cenaze, daha sonra askerlerin omuzlarında bir süre taşındı. Yol boyunca vatandaşlar gözyaşı döktü, bölücü terör örgütüne lanetler yağdırıp, aleyhte sloganlar attı.

Şehit Er Polat'ın naaşı, daha sonra Eğriboyun Mezarlığı'nda toprağa verildi.

TRABZON
Şehit komando er Miktat Beder için ilk tören Trabzon Havalimanı'nda düzenlendi. Törene çok sayıda vatandaş ellerinde bayraklarla katılırken, güçlükle ayakta durabilen baba Mustafa Beder'i Trabzon Valisi Nuri Okutan ile Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım kollarına girip ellerini tutarak teskin etmeye çalıştı.

Şehit Beder'in cenazesi daha sonra Arsin ilçesine getirildi. Trabzon Müftüsü Ahmet Bulut'un kıldırdığı cenaze namazının ardından Beder'in cenazesi, ilçenin Çiçekli köyündeki aile kabristanında toprağa verildi.

MANİSA
Şehit acısının yaşandığı bir başka il de Manisa'ydı.

Kula 4 Eylül Stadyumu'na helikopterle getirilen şehit Er Mehmet Ali Karaduman'ın cenazesi, ambulansla evine götürüldü. Uzun bir konvoy eşliğinde evden alınan şehit cenazesi için, Kurşunlu Camisi'nde tören düzenlendi.

Şehidin babası Kamil Karaduman metanetini korurken, aile bireyleri sık sık tabuta sarıldı, annenin ayakta zor durduğu gözlendi.

Binlerce kişinin katıldığı törenin ardından şehit Karaduman'ın cenazesi Kula Belediyesi Şehir Mezarlığı'na defnedildi.

Şehit Er Murat Çavdar'ın cenazesi yarın İstanbul'da toprağa verilecek.