8 saatte 6 deprem Bolu'yu korkuttu

Bolu’da dün geceden beri meydana gelen, büyüklükleri 2.6 ile 3.9 arasında değişen 6 deprem, vatandaşlar arasında paniğe neden oldu.

Anadolu Ajansı 14.05.2011 - 07:32

8 saatte 6 deprem Bolu'yu korkuttu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Bolu'da saat 01.13 ile 09.12 sıralarında 3, 3.9, 2.9, 2.7, 2.6 ve 3.2 şiddetlerinde toplam 6 kez hafif şiddetli deprem meydana geldi.

Depremler vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Vatandaşlar battaniye ve şemsiyeleriyle sokaklara çıktı. Birçok vatandaş da geceyi otomobillerinde geçirdi.

Yurtlarda kalan üniversite öğrencileri de büyük panik yaşadı. Sağlık ekipleri bayılan bazı öğrencilere müdahale etti.

Depremlerin ardından sokağa dökülen vatandaşların deprem paniği devam ediyor.

Depremler nedeniyle 15 kişi rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

VALİ ÖZÇİMEN: PANİK YOK
Bolu Valisi İbrahim Özçimen, deprem uzmanı olmadığını ifade ederek, ''Bu şekilde yerde hareketlenmeler devamlı olur. 3 şiddetindeki depremleri bazıları duymaz bile. Zaten 1, 2 ve 2,5 gibi depremler devamlı oluyor.

Bizim özellikle 1999 yılından sonra yapılan binalarımız sağlamdır. Güvenle oturulabilir. Bolu'daki konutların iyi olduğu da ifade edilebilir. Emniyet, jandarma ve afet işlerinin sorumlu müdürleriyle görüştüm depremlerden sonra. Binalarda çatlak yada yaralanma gibi bir şey yok'' dedi.

Deprem olduktan sonra yapılacak olan şeyler konusunda vatandaşların bilinçli olduğunu belirten Vali Özçimen, ''Depremin tedbiri depremden önce alınır. Deprem öldürmez bina öldürür. Binaların sağlam yapılması, evlerde bulunan eşyaların duvarlara monte edilmesi gibi tedbirler daha önemli.

Vatandaşlarımızın sabah saatlerine kadar dışarlarda uyuması şu yağmurda, soğuk havada durması çok doğru değildir. Paniğe gerek yok.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...