82 kişiye mezar olan binanın davasında aileler tepkili: “Taksirle öldürmeden değil, olası kasıtla öldürmeden yargılansınlar”

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde yıkılan Adana’daki İhsan Bayram Sitesi’nin C Blok binası, 82 kişiye mezar oldu. Yıkılan binaya ilişkin binanın müteahhidi Celal Gül ile inşaat mühendisi Ferit Işık’ın yargılanması sürüyor ancak yaşamını yitirenlerin aileleri tepkili. Aileler, sanıkların taksirle öldürme suçundan değil, olası kasıtla adam öldürmeden yargılanmasını istiyor.

82 kişiye mezar olan binanın davasında aileler tepkili: “Taksirle öldürmeden değil, olası kasıtla öldürmeden yargılansınlar”

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ’da yıkılan 11 binadan, 82 kişinin yaşamını yitirdiği Çukurova ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesi’ndeki 14 katlı İhsan Bayram Sitesi’nin C blokuna ilişkin görülen davanın 3’üncü duruşması yapıldı.

Adana 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar müteahhit Celal Gül, inşaat mühendisi Ferit Işık ve yakınlarını kaybedenler katıldı.

Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezasıyla yargılanan sanıklar, savunmalarında suçlamaları reddettiklerini ve bu olayın sorumluları olmadıklarını öne sürdü.

heyeti, tanık ifadelerinin dinlenmesinin ardından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi.

82 kişiye mezar olan binanın davasında aileler tepkili: “Taksirle öldürmeden değil, olası kasıtla öldürmeden yargılansınlar” - 1

AİLELER OLASI KASITLA ÖLDÜRMEDEN YARGILAMA İSTİYOR

Yıkılan binanın enkazında yaşamını yitiren aileler ise yargılama sürecine tepkili. Aileler, sanıkların taksirle adam öldürme suçundan değil, olası kasıtla adam öldürme suçlamasıyla yargılanmasını istiyor.

Duruşmanın ardından açıklama yapan mağdurların avukatı Nazan Akça Subaşı, “Bu duruşmada, fenni mesul olan kişi ısrarla istifa ettiğini ve hiçbir yasal sorumluluğun olmadığını beyan etti. Belediyeden gelen müdür ise kimsenin yazılı olarak fenni mesullükten istifa etmediğini, istifaların sözlü değil yazılı olarak yapılabileceğini söyledi. Ayrıca fenni mesul istifa ederse inşaatın durdurulacağı belirtildi. Bu tahliye talebi reddedildi. Sanık avukatları kolon kesme iddialarını yinelediler. Ancak tanık beyanlarında kolon kesme iddialarının doğru olmadığı olduğu ortaya çıktı.” dedi.

Subaşı, “Biz dosyanın olası kast ile devam etmesini talep ettik. Bu dosyalar eğer olası kast ile adam öldürmeden ilerlerse hak ettikleri cezayı o zaman alırlar. Eğer taksirle adam öldürmeden yargılanırlarsa maksimum alacakları ceza 22,5 yıldır.” ifadelerini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...