ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'dan Meclis'e ziyaret

Ankara'da bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Hulusi Akar ile birlikte Meclis'i ziyaret etti. Dunford bu ziyaretin ardından Çankaya'da Başbakan Yıldırım tarafından kabul edildi.

Haberler - ntv.com.tr 01.08.2016 - 16:01 | Son Güncelleme : 01.08.2016 - 22:00

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'dan Meclis'e ziyaret

Darbe girişimi sonrası ABD'li bazı generallerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle ile ilişkilerde gerginlik doğan ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Ankara'da temaslarını sürdürüyor.

Dunford, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi öncesinde sürpriz bir ziyarette bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Meclis'i ziyaret eden Dunford, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından makamında kabul edildi.

Alınan bilgiye göre, Dunford kabulde, Meclisin bombalanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türk milletine başsağlığı diledi.

Dunford, ile ABD'nin yıllardan beri dost olduğunu vurgulayarak, bu dostluklarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Dunford, bombalama sırasında Meclisin açık olmasının, milletvekillerinin bombalama sırasında Mecliste olmasının büyük bir cesaret göstergesi olduğunu ifade etti.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, kabulden önce, TBMM Genel Kurul Salonu ile Başbakanlık makamının da aralarında bulunduğu tahribata uğrayan bölümleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Dunford'a incelemelerinde, AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı ile TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu eşlik etti.

Ziyarette, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da yer aldı.

ÇANKAYA'DA 1 SAAT

Dunford Meclis ziyaretinin ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne geldi.

Saat 18.10'da başlayan kabul yaklaşık 1 saat sürdü.Basına kapalı gerçekleştirilen kabulde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass de hazır bulundu.

GECEYİ İNCİRLİK'TE GEÇİRECEK 

Dün geceyarısı Irak'tan Adana'daki İncirlik Üssü'ne gelen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford geceyi burada geçirdi. Dunford'un gün sonunda tekrar İncirlik'e dönecek ve yarın sabah Türkiye'den ayrılacak.

DUNFORD PROTESTO EDİLDİ

Vatan Partili bir grup, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un Ankara ziyaretini protesto etti. Polis, Kennedy Caddesi'ne kadar gelen grubun büyükelçiliğe yaklaşmasına izin vermedi.

Sayfa Yükleniyor...