Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Slovakya İş Forumu'nda konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasının gündeminde yine Avrupa Birliği ve Kıbrıs vardı.

Türkiye'nin AB'ye 'yük olmaya değil, yük almaya geldiğini' söyleyen Erdoğan, isim vermeden Güney Kıbrıs'ı işaret etti, "AB'ye kimin yük olduğu belli" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Kofi Annan'a söz vermiştim. 'Rumlardan bir adım daha önde olacağız' diye. Şu anda yine aynı noktadayız. Rumlardan yine öndeyiz. Kuzey Kıbrıs Annan planına yüzde 60'la evet dedi. Güney Kıbrıs yüzde 70'le hayır dedi.

Mükafat olarak Güney Kıbrıs'ı AB'ye aldılar Kuzey Kıbrıs'ı dışarıda bıraktılar. Şu anda Güney Kıbrıs diye bir devlet yoktur, yönetim vardır. Neden; arasından yeşil hattın geçtiği bir bölgeye Kıbrıs devleti diyebilir misiniz?

Herkes tanımıyor olabilir ama Türkiye KKTC'yi tanıyor. Şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı'nda Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs Türk Devleti olarak geçiyor. Biz Avrupa Birliği'ne yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz.

Zaten AB'ye kimin yük olduğu ortada. Özellikle küresel kriz karşısında Türkiye sınavdan başarıyla çıktı. Birçok ülke IMF ile anlaşma yoluna giderken biz, olumlu performans sergiledik. 10 yıl önce borcumuz 23 milyar dolar seviyesindeydi. Şu anda 860 milyon dolara indi.

Mayıs ayında yapacağımız ödemeyle borcumuz tamamen silinecek. Bir yandan borcumuzu kapatırken bir yandan 5 milyar dolar borç vermek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Merkez Bankası rezervleri 27.5 milyar dolardan almıştık, şimdi 123 milyar doların üzerine çıktı."