"Adil çiçekçi"

Sadece giyecek ya da yiyecekler değil, vazo çiçeklerinin yetiştirilmesi sırasında da birçok işçi sömürülüyor. Çiçek Sertifikası Programı'nın hedefi "adil" çiçek yetiştiriciliği.

19.01.2012 - 10:10

"Adil çiçekçi"

Bir demet çiçek bir odanın tüm atmosferini bir anda değiştirebilir. Almanya'da vazo çiçekleri için yılda yaklaşık 3 milyar euro ödeniyor. Ancak birkaç günlüğüne de olsa evleri renklendiren bu çiçeklerin sadece yüzde 20'si Almanya'da yetiştiriliyor. Geri kalanı, iklimi yıl boyunca vazo çiçeği yetiştirmeye daha uygun olan Ekvador, Tanzanya ve Kenya'dan ithal ediliyor. Maliyetlerin düşüklüğü nedeniyle tercih edilen bu ülkelerde, çalışma koşullarıysa oldukça kötü.

Çiçek tarlalarının bazılarında zehirli böcek öldürücü ilaçlar kullanıldığı halde, burada çalışanların koruyucu giysileri veya maskeleri yok. Birçok tarladaysa kadınlar ve çocuklar çok düşük ücretlere adeta köle gibi çalıştırılıyor.

Tanzanya'daki bir çiçek tarlasından görüntü1999 yılında kurulan Çiçek Sertifikası Programı Derneği (FLP) "fair trade" yani adil ticaret sayesinde bu kötü çalışma koşullarının düzeltilmesini hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda toplamda 20 bin kişiye istihdam sağlayan 50'den fazla işletme derneğe üye oldu. Zehirli böcek öldürücü ilaçlar kullanmama garantisi veren bu işletmeler, çalışanlarına asgari veya standart ücret, sağlık ve işyeri güvenliği gibi güvenceler sağlamakla mükellef. Belirlenen standartların yerine getirilip getirilmediği ise düzenli olarak kontrol ediliyor.

Standartları yerine getiren işletmeler yetiştirdikleri çiçekler için Çiçek Sertifikası Programı’nın etiketini kullanma hakkına sahip oluyor.

Ancak derneğin 2011 yılında yaşadığı maddi sıkıntıların ardından işletmelerin kontrolünün zorlaşması sonucunda FIAN, Brot für die Welt, Terres des Hommes gibi insan hakları ve sivil toplum kuruluşları ile IG Bau Sendikası yıl sonunda sertifika programından ayrıldı. Programın adil koşullarda üretilen ürünlere vurulan "fair trade-adil ticaret" kalite belgesi programıyla birleştirilmesi önerisiyse gerek çiçek yetiştiricileri, gerekse satıcılar tarafından kabul edilmedi.

Çiçek Sertifikası Programı ise çareyi vizyonunu değiştirerek yeni bir başlangıca imza atmakta buldu. Derneğin bünyesindeki satıcıların temsilcisi Karlheinz Kröll amaçlarının programın "kalkınmakta olan ülkelerdeki gül yetiştiriciliği" imajından sıyrılması olduğunu belirtiyor. Hedef daha fazla çeşit çiçek sunulması ve en önemlisi Almanya'daki çiçek yetiştiricilerinin de derneğe daha fazla katılımının sağlanması. Bu bağlamda etikete işlenecek bir kod sayesinde çiçeklerin yetiştiriciden satıcıya ulaşana kadar izlediği yol takip edilebilecek. Kröll "Bu şekilde şeffaflık ve kontrolün kolaylaştırılması da sağlanmış olacak" şeklinde konuşuyor.

Karlheinz Kröll bu yeni planı hayata geçirebilmek için Alman Çiçek Toptancılığı ve İthalatı Birliği'ne başvurdu. Almanya'daki çiçek toptancılarının üçte ikisini bünyesinde barındıran birlik, Çiçek Sertifikası Programı'nın yeni başlangıcını 2012 yılının yaz mevsiminekadar organize etmek bir çalışma grubu oluşturdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...