Afrin şehidi son yolculuğuna uğurlandı

Afrin’de süren "Zeytin Dalı Harekatı"nda şehit düşen Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Şehit eşi Gamze Mehmethan cenazeye eşinin üniformasını giyerek katılırken, tören boyunca duygusal anlar yaşandı.

Haberler - İHA - DHA 28.01.2018 - 17:47

Afrin şehidi son yolculuğuna uğurlandı

 "Zeytin Dalı Harekatı"nda şehit düşen Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Sabah saatlerinde uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na getirilen şehidi  ailesi karşıladı. Konvoy eşliğinde Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı'nın gasilhanesine getirilen şehidi, 4 aylık eşi Gamze Mehmethan giydiği askeri üniforma ile karşıladı ve  "Kalk da bana gel" diye seslendi. Gamze Mehmethan bu sözlerin ardından eşinin tabutunun başında  gözyaşlarına boğuldu.

ŞEHİT EŞİNİ ASKERİ ÜNİFORMAYLA KARŞILADI

ŞEHİDİN CENAZESİ HELALLİK İÇİN EVİNE GETİRİLDİ

Şehit Mehmethan'ın cenazesi Üsküdar Karacaahmet mezarlığındaki gasilhaneden alınarak konvoy eşliğinde Ümraniye Kazımkarabekir Mahallesi'nde bulunan evine getirildi. Şehidin cenazesini çok sayıda vatandaş karşıladı. Ümraniye müftüsü tarafından Kur'an-ı Kerim okundu. Şehitin eşi Gamze Mehmethan, cenaze aracına çıkarak tabutun üzerine kapandı. Cenazede sık sık tekbir sesleri yükseldi. 

Şehit Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan için Pendik'te bulunan 15 Temmuz Şehitler Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Lideri Mustafa Destici, milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, aile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehidin babası Mehmet, annesi Nihal ve eşi Gamze Mehmethan, cenaze boyunca taziyeleri kabul etti. Şehit eşi Gamze Mehmethan ise cenazeye eşinin üniformasını giyerek katıldı. Eşinin Türk bayrağına sarılı tabutu başında dua ederek gözyaşı döken acılı eşi yakınları teselli etti. Şehidin babası Mehmet  Mehmethan'ın da oğlunun naaşı başında gözyaşı döktü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Mekanları cennet olsun. Rabbim şuanda orada operasyonda olan askerlerimizi muzaffer eylesin, güç kuvvet versin. Bütün millet olarak dua ediyoruz. Şehitlerimizin anneleri evlatlarını kaybetmişler ama yüzlerce delikanlı geldi, 'Annecim biz senin evladınız' diyerek. Çok duygulandık gerçekten. Rabbim mekanlarını cennet etsin” dedi.

Afrin şehidi için kılınan cenaze namazının ardından helallik alındı. Omuzlarda taşınarak sloganlar eşliğinde cenaze arabasına taşınan şehit Fatih Mehmethan'ın naaşı, Ümraniye Kocatepe Mezarlığı içindeki şehitlikte toprağa verildi.

Sayfa Yükleniyor...