AK Parti ‘Islak İmza' davasına müdahil

AK Parti, Silivri'de görülen “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasına müdahil olarak katılacak.

Haberler 19.12.2011 - 10:44

AK Parti ‘Islak İmza' davasına müdahil

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' duruşmasına tutuklu sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım ve avukat Serdar Öztürk katıldı.

Duruşmada, bu dava kapsamında tutuksuz yargılanan ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Hasan Ataman Yıldırım'ın ile Fatih Koca ve Murat Uslukılıç da hazır bulundu.

YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı ile kırmızı bülten ile aranan Bedrettin Dalan ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, avukat Muammer Cemaloğlu, AK Parti adına 16 Eylül 2008 tarihinde şikayet dilekçesi verdiklerini ve davaya katılmak istediklerini söyledi.

Görüşü sorulan savcı Mehmet Ali Pekgüzel de, suçtan zarar görme olasılığı nedeniyle AK Parti'nin davaya katılma talebinin kabul edilmesini mütalaa etti.

Tutuklu sanıklardan avukat Serdar Öztürk, davanın sahte belgelerle hazırlandığını, bunun da polisler tarafından yapıldığını savunarak, bu talebin kabul edilmemesini istedi.

ÇİÇEK: ZARAR GÖREN BİZİZ
Belgede imzası bulunduğu öne sürülen emekli Albay Dursun Çiçek de, davanın 32 aydır devam eden bir süreci kapsadığını ifade ederek, ''Şimdi 'zarar gördüm' diyen bu tüzel kişilik, 32 aydır neredeydi?'' diyerek katılma talebinin reddine karar verilmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, maddi ve manevi olarak davadan kendilerinin zarar gördüğünü savundu.

Bu davayla birleşen ''Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri'' davasının tutuklu sanıklarından Mehmet Otuzbiroğlu da, Nisan 2009 yılındaki bir andıçta parafı bulunduğu için yargılandığını belirterek, müdahil olmak için başvuran tüzel kişiliğin hangi zarara uğradığını belirtmesi gerektiğini kaydetti.

Otuzbiroğlu, kendi yargılandığı dosyadaki subayların bu talebi kabul etmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Duruşmada söz alan bazı sanık avukatları da, müdahillik talebinin kabul edilmemesini istediler.

MÜDAHİLLİK TALEBİ KABUL EDİLDİ
Duruşmaya verilen arada talebi değerlendiren mahkeme heyeti, AK Parti'nin suçtan zarar göreme olasılığı olduğu gerekçesiyle davaya katılma talebinin kabul edilmesini karara bağladı.

YENİ HAKİMLER
Bu arada, başkanlığını Özese'nin yaptığı heyette, mahkemeye bir süre önce atanan Nihat Topal ve Mehmet Fatih Uslu üye hakim olarak yer alırken, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in yanında da savcı Murat Dalkuş hazır bulundu.

İZLEYİCİLER İKİ METRE DAHA UZAKLAŞTI
Öte yandan, duruşma salonunda izleyiciler ile sanıkların bulunduğu bölüm arasına kilitli metal bariyer konulduğu görüldü. Yeni düzenleme sonucu, daha önceden 3 metre mesafeden yakınlarıyla görüşebilen izleyiciler, artık yaklaşık 5 metre mesafeden konuşabilecekler.

Sayfa Yükleniyor...