Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu uzun süre sonra yan yana getiren İzmir'deki açılış töreninde AK Parti ve CHP'liler arasında kavga çıktı.

İlişkili Haberler


Aliağa-Cumaovası Banliyö Hattı'nın açılış töreni aslında güzel başlamıştı, Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu tokalaştı. Kılıçdaroğlu kürsüde konuşurken Erdoğan'ın not tuttuğu gözlendi.

Başbakan kürsüye geldiğinde ise CHP İzmir Gençlik Kolları'ndan 'Gavur İzmir'e hoş geldin, unutmadık' sesleri yükseldi. Bunun üzerine salondaki AK Parti'liler ve CHP'liler de birbirine girdi.

Kavgada tekme ve tokatlar savruldu, masalar devrildi. Korumalar ve polis ekipleri kavgaya müdahale etti, CHP'lilerden birkaç kişi gözaltına alındı.

Arbedenin ardından Erdoğan ve Kılıçdaroğlu birlikte banliyö trenine binerek ilk seferi gerçekleştirdi.

İŞBİRLİĞİ MESAJI
Alsancak Garı'nda törende söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Egeray İZBAN Banliyö Sistemi projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "İstanbul için Marmaray neyse Ankara için Başkentray neyse İzmir için de Egeray, İZBAN aynı şeyi ifade ediyor. Farklı siyasi partilere mensup merkezi idareyle yerel yönetimin, konu millete, halka hizmet olunca ne güzel iş birliği yapabildiklerini, bunu nasıl başarabildiklerini gösteren örnek bir projedir. Bu yönüyle de bir ilktir. Bu projeyi başarıyla sonuçlandıran arkadaşlarımı kutluyorum'' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, ''Birbirimize kuşkuyla değil güvenle yaklaşarak, yakalarındaki rozetlere bakmadan, hasım değil, hısım olduğumuzu hatırlayarak, yani el ele vererek neler yapabileceğimizi buradan cümle aleme ilan ediyoruz. Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmak gerçek bir başarıysa, biz bunu hoşgörü kenti İzmir'de gerçekleştirdik. Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz'' şeklinde konuştu.

"BEN İZMİR'DEN BAKINCA..."
"...Avrupa'da örnekleri var mı bilmiyorum. 80 kilometre mesafeyi 170 kuruşa İzmirliler kullanacak. Toplu ulaşımın kalitesi, fiyat düşüklüğü açısından İzmir yine tüm Türkiye'ye, metropollere örnek olacak.'' diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törende şunları söyledi:

"İzmir'e bakınca hukukun üstünlüğünü, basın özgürlüğünü, insan haklarını, Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş insanların hoşgörü içinde birlikte yaşayabildiği bir kenti görüyorum. Ben İzmir'e bakınca doğayı, denizi, havayı seven insanları görüyorum. İzmir'den bakınca, gazetelerde özgürce yazılarını yazan gazetecileri, kürsülerinde düşüncelerini özgürce açıklayan öğretim üyelerini, sokaklarında, meydanlarında özgürce gösteri yapabilen insanların yaşadığı bir Türkiye'yi istiyorum. Ben İzmir'den bakınca istisnanız herkesin ülkede yaratılan zenginlikten hakça pay alabildiği bir Türkiye istiyorum."

"81 İLE EŞİT MESAFEDE"
Törende, Başbakan Erdoğan da bir konuşma yaptı.

Erdoğan, EGERAY Sistemi İZBAN Bölümü'nün AK Parti Hükümetinin partizanlığa asla tevessül etmediğinin, 81 vilayet arasında ayrım yapmadığının, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucakladığının somut bir eseri olduğunu belirterek, ''Biz, seçim sandıkları açılıp oylar sayıldıktan, sonuç ortaya çıktıktan sonra önümüzdeki oy dağılımlarını rafa kaldırıyor, 81 vilayetin tamamına eşit mesafede durarak, her birine aynı oranda hizmet götürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz'' ifadelerini kullandı.