Akdağ: Dumandan etkilendikleri anlaşılıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastanedeki yangından en fazla yoğun bakım ünitesinin etkilendiğini belirterek sağlık çalışanlarının hayatlarını riske ederek hastaları kurtardıklarını söyledi.

NTV Haber 26.05.2009 - 09:44

Akdağ: Dumandan etkilendikleri anlaşılıyor

Bakan Akdağ, şunları söyledi:


"Bu sabaha yakın yoğun bakımda tedavi gören 8 vatandaşımızın vefatıyla neticelenen yangın hadisesi meydana geldi.

Sabaha yakın bu yangından haberim oldu, helikopterle geldik.

Şu anda bir soruşturma safhasındayız. Sağlık Bakanlığı'ndan iki müfettiş de olaya müdahale etmiş durumda. Ayrıca savcılık soruşturması da sürüyor.

Sabah saat 02,00 sıralarında ikinci bodrum katında başladığı anlaşılıyor. Çıkış sebebi hakkında bilgi şu anda mümkün değil.

Buranın üst katında acil bölümü ve acil gözlem bölümü var. Yoğun bakım alanları aslında bir kaç kat üstte. Gece itfaiyeye haber verilmesinin ardından yangın kısa sürede söndürülüyor. Yangının büyümesi önleniyor. Yoğun bakımdaki hastalar tahliye ediliyor. Ama bu işlem çok zor bir süreç. Sağlık çalışanları kendilerini de riske ederek hastalarını hayatta tutmaya çalışmışlar.

Yangın, yoğun bakım ünitesinin yakınındaki kabloların bulunduğu bölgeye yayılıyor. Yoğun duman çıkıyor yoğun bakım bölgesine...

Nöbetçi arkadaşların verdiği bilgiye göre erişkin yoğun bakım ünitesinde 16, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 13 hasta var.

Bu hastalardan erişkin olanlardan biri solunum desteğinde. Hayata kaybeden 8 hastadan ikisinin beyin ölümü beklenen çok ağır hastalar olduğu belirtildi.

Hastalar başka hastanelere nakledildi. Erişkin yoğun bakım servisinin olaydan en çok etkilenen alan olduğu ortaya çıktı. Bunlardan 8’i olay sırasında ya da nakil esnasında hayatını kabetti.

Çucuk hastaların hepsi başarılı bir şekilde tahliye edilmiş, hastane çalışanlarının kendilerini riske ederek fedekarca çalışmış olmaları çok önemli, çünkü bunlar sadece itfaiyenin yapacağı işler değil."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...