NTV

Aleviler yeni bir sol parti kuruyor

NTV Haber

Türkiye

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız solda yeni bir parti kurma çalışmaları içinde yer aldıklarını açıkladı.

Ali Balkız kendilerinin de içinde yer aldığı yeni oluşum hakkında NTV'ye bilgi verdi. Yeni partinin sol ve sosyal demokrat bir çizgide yer alacağını belirten Balkız Ahmet İnsel, Fuat Keyman gibi akademisyenlerle 10 Aralık ve SHP’nin de yeni oluşum çalışmalarına katkı verdiğini belirtti:

“Nasıl bir Türkiye istiyoruz sorusuna benzer yanıtlar veren kimi kesimler 10 Aralık, SHP, özgürlükçü sol hareket ve akademisyenlerin benzer çabaları olduğunu biliyorduk onların toplantılarına katılıyorduk. Yeni yılın ilk aylarında İçişleri Bakanlığı’na biz geldik diyebiliriz.

Genel başkan henüz bellli değil. Kollektif yönetimin olacağı bir durum şimdiden gözüküyor."

Yeni partinin 2010 yılı başında kurulmuş olacağını belirten Balkız, yürütülen yeni oluşum çalışmalarının Mustafa Sarıgül hareketinden bağımsız oluduğunu da vurguladı. Sarıgül'ün öncülük ettiği değişim hareketiyle yollarının kesişmesinin söz konusu olmadığını belirten Ali Balkız CHP'nin sol kimliğini kaybetitğini de savundu:

“Sarıgül hareketi kendinden menkul bir hareket, Fethullah Gülen solculuğu ile Türkiye'nin dertlerine derman bulunmaz. CHP de sol bir parti değil. Bunu biz de Aleviler de bilir.”