Ali Sabancı kimdir? (Pegasus CEO'su Ali Sabancı vergi rekortmenleri arasında)

Pegasus CEO'su, Esas Holding'de yönetim kurulu üyeliği yapan Ali Sabancı kimdir?

21.01.2021 - 11:41

Ali Sabancı kimdir? (Pegasus CEO'su Ali Sabancı vergi rekortmenleri arasında)

Sosyal mecralarda Galatasaray Başkan adaylığı ile anılan Ali Sabancı, Gelir İdaresi Başkanlığı 2019 yılına ilişkin gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri arasında da yer alıyor. 

ALİ SABANCI KİMDİR?

Ali Sabancı 1969 yılında Adana'da doğdu. 1987-1991 yılları arasında ABD Tufts Üniversitesi'nde Politika ve Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra 1993 yılına kadar Morgan Stanley & Co. Incorporated'da Finans Uzmanı olarak görev yaptı.

1993-1995 yılları arasında Columbia Business School'da Uluslararası Finans üzerine MBA eğitimini tamamladı.Türkiye'ye döndükten sonra 1996 yılına kadar Akbank T.A.Ş. Bahçekapı Şubesi'nde Uzman olarak görev yaban Sabancı, 1997 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.'de Proje Daire Başkanlığı görevine geldikten sonra 2001 yılında Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevine atandı. Ali Sabancı 2004 yılı Mart ayında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.'den istifa ederek Grup'tan ayrıldı.

2004 yılı Mart ayında Esas Holding A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlayan Ali Sabancı, 2005 Ocak ayında Esas Holding A.Ş. tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketin yönetimini devralmıştır.

Esas Holding A.Ş.'nin ortak olduğu; İzair A.Ş. ve Air Berlin'de Yönetim Kurulu Üyesi de olan Ali Sabancı, aynı zamanda TYD, TÜSİAD, İSO ve TAİK üyesidir.

Ali Sabancı, iş adamı Aydın Doğan'ın kızı Vuslat Sabancı ile evliliğinden  Kaan Ali ve Şevket Emrecan adlarında iki oğlu var. 

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...