'Almanya bize denizaltı satmaya çalışıyor'

Yunanistan'ın ekonomik krizden çıkma çabalarına yaklaşımı, Türkiye'nin AB sürecine ilişkin önerileri; iki ülkeye denizaltı satma çabaları...

Anadolu Ajansı 28.03.2010 - 19:20

'Almanya bize denizaltı satmaya çalışıyor'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye ziyareti öncesi ilginç açıklamalarda bulundu.

MÜSİAD İzmir Şubesi tarafından Mövempick Otel'de düzenlenen öğle yemeğinde konuşan Bağış, Yunanistan'ın ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşadığını hatırlattı, bu sıkıntıda, Yunanistan'ın Türkiye ile savunma harcamalarındaki rekabetinin de payı olduğunu söyleydi ve sözlerine şöyle devam etti:

''Yunanistan'ın ekonomik krizden çıkma çabalarına farklı tavırlar sergileyen Almanya, bizim AB müzakere sürecimize farklı öneriler ortaya atmaya çalışırken, iki ülkeye de denizaltı satmaya çalışıyor. Ne Yunanistan'ın, ne bizim buna ihtiyacımız var. Bizim daha iyi okullara, adalet saraylarına, üniversitelere ihtiyacımız var.''

Bağış, üç gün önce Brüksel'de Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun kendilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretini dört gözle beklediğini söylediğini, kendilerinin de net bir tarih beklediklerini dile getirdiklerini kaydederek, iki Başbakan önderliğinde, iki ülke arasındaki azınlık hakları, Kıbrıs, kıta sahanlığı, yasadışı göç, AB müzakere süreci gibi birçok konunun netleştirileceğini kaydetti.

Konuşmasında ağırlıklı olarak Anayasa değişiklik paketine değinen Bağış, ''Türkiye'nin önündeki birçok sınırı kaldıracak, duvarı yıkacak, Türkiye'nin çağdaş medeniyetler arasında yer almasını sağlayacak olan bir sürecin gereğidir'' şeklinde konuştu.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de yarın yapacağı resmi görüşmelerinde Orta Doğu barış sürecinin ve İran ile olan ilişkilerin de ağırlıklı olarak gündeme geleceğini söyledi.

Merkel, Başbakanlık'ın resmi internet sayfasındaki video mesajında, yarın başlayacağı 2 günlük Türkiye ziyaretine yer vererek bu ziyarete çok sevindiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de çok sıkı ortaklık ilişkileri olduğunu, iki ülkeyi birbirine bağlayan çok şeyin bulunduğunu belirtti.

Merkel, ''Türkiye'deki görüşmelerimde Orta Doğu barış süreci ve İran ile olan ilişkiler de gündeme gelecek. Almanya, İran'ın, nükleer programıyla ilgili olarak şeffaflık göstermemesi durumunda yaptırımlar uygulanmasından yana. Bunu da Ankara'daki görüşmelerde ele alacağız'' şeklinde konuştu.

''İSTANBUL, HER ZAMAN ZİYARETE DEĞECEK BİR ŞEHİR''
Ziyaretinin 2. gününde İstanbul'da kültür ve ekonomi ağırlıklı bir programın kendisini beklediğini ifade eden Merkel, İstanbul'un her zaman ziyarete değecek bir şehir olduğunu, burada Başbakan Erdoğan ile birlikte bir kültür programına katılacak olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

İstanbul'da Türk iş adamlarıyla da bir araya gelerek ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşeceklerini kaydeden Merkel ayrıca, Almanya'da yaşayan Türk kökenli göçmenlerin Alman toplumuna uyum konusunda da Erdoğan ile sıkça konuştuğunu söyledi.

Bu uyum sürecinin başarılı olabilmesi için Almanca öğrenilmesinin ve Alman yasalarına uyulmasının önemine vurgu yapan Merkel, uyumun asimilasyon olarak görülmemesi gerektiğini, önemli olanın uzun yıllardan bu yana Almanya'da yaşayan göçmenlerin toplumda başarılı olmasının, istihdam piyasasına ve aile yaşamına katılmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Uyum sürecinde ilerlemeler sağlandığını ifade eden Merkel, Başbakan Erdoğan ile Berlin'de Başbakanlık'ta öğrenciler ile sohbet ettiklerinde, Türk kökenli öğrencilerin Erdoğan'a ve ülkelerine bağlılık duyduğunu fark ettiğini, ancak kendisinin de Almanya'da yaşayan herkesin başbakanı olduğunu kaydetti.

Merkel sözlerini, Türkiye'de ilginç görüşmeler yapacağına ve ikili ilişkilerin böylece daha da derinleştirileceğine inandığını söyleyerek tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...