Ayşe Nur Bahçekapılı alıkonuldu, Almanya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın Almanya ziyareti sırasında havalimanında alıkonulması Türkiye'den tepki gördü. Erdoğan'ın konuyla ilgili sözlerinin ardından diplomatik bir adım atıldı ve Almanya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Bahçekapılı da yaşadıklarını Meclis'te gazetecilere anlattı.

Haberler - NTV Haber 07.12.2016 - 17:21 | Son Güncelleme : 08.12.2016 - 09:56

Ayşe Nur Bahçekapılı alıkonuldu, Almanya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın Almanya ziyareti sırasında havalimanında alıkonulmasına 'den tepki geldi.

Olayla ilgili Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, büyükelçiyle müsteşar yardımcısı düzeyinde bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmede, olaydan duyulan rahatsızlık ve üzüntünün Almanya'daki yetkili makamlara iletilmesi ricasında bulunuldu.

Olaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sert tepki gösterdi. Beştepe'de muhtarlara seslendiği konuşmasında konuya değinen Erdoğan, "Buna aynısıyla mukabele etmem lazım. Bütün oradaki personelin kimse, neyse bunlara gereğini yapmadığın sürece Türkiye de buna misliyle mukabele eder, etmek durumundadır" ifadelerini kullandı.

Almanya ziyareti sırasında çantasını çaldıran ve bu nedenle geçici pasaport alan Ayşe Nur Bahçekapılı, havalimanında uzun süre bekletilmişti.

"ÜLKEM ADINA İNCİTİCİ OLDU"

Bahçekapılı, Almanya ziyareti sırasında yaşadıklarını Meclis’te gazetecilere anlattı. Kaybettiği çantasında pasaportunun da bulunduğunu belirten Bahçekapılı, konsolosluk yetkililerinin durumla ilgilendiğini ve geçici pasaport verdiklerini söyledi.

Köln Havalimanından çıkarken Alman polisinin kötü muamelesine maruz kaldığını ifade eden Bahçekapılı, "İncitici oldu gerçekten ülkem adına. Bu benimle ilgili bir sorun sadece. Bireysel olarak da çok üzüldüm. Ben bu ülkenin parlamenteriyim. Biz Alman veya yabancı parlamenterlere nasıl saygı, nezaket gösteriyorsak onlardan da aynı şekilde saygıyı ve nezaketi beklemek hakkımız. Ama maalesef böyle bir uygulama olmadı. Kötü bir an geçirdim" diye konuştu.

GÖZALTINA ALMAYA ÇALIŞTILAR

Gazetecilerin "Gözaltına mı almaya çalıştılar?" sorusuna Bahçekapılı, "Evet. Havaalanının karakoluna götürdüler. Yurda hani böyle kaçak girmiş gibi olan insanların arasında bekletildim" cevabını verdi.

Bahçekapılı, "Türkiye yükselen bir güç, Türkiye bağımsızlığını korumak ve geleceğini bağımsız bir şekilde kurgulamak isteyen bir ülke. Sanıyorum bundan çekiniyorlar. Türkiye kendi ayaklarıyla, kendi dinamizmiyle küresel dünyada yer alıyor. Küresel güçlere karşı milli ve yerli bir duruş gösteriyor. Sanıyorum buna tepki gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.

"NEZAKETSİZ TAVIRLARLA BEKLETİLDİM" 

Ayşenur Bahçekapılı, tartışmalar ışığında kendisini yaklaşık bir saat kadar orada nezaketsiz tavırlarla beklettiklerini aktardı.

Yaşanan kargaşada Alman konsolosluğuna haber de veremediğini anlatan Bahçekapılı, şu ana kadar Alman makamlarından da kendisine bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamanın yapılmadığını söyledi.

MECLİS VE ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olayı çok sert bir açıklamayla kınadığı hatırlatılan Ayşe Nur Bahçekapılı, "Çok teşekkür ediyorum. Meclisteki arkadaşlarım beni sevmelerinin yanında Türkiye'ye sahip çıkma anlamında da çok güzel bir örnek gösterdiler. Hepsine de çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bahçekapılı'ya, Genel Kurul salonuna girişi sırasında grup başkanvekilleri ve milletvekilleri ''geçmiş olsun'' dileğinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...