Ottowa'da bulunan Kanada Ulusal Galerisi önündeki dev örümcek heykelinin sahibi Louise Bourgeois geçirdiği kalp krizinin ardından New York'ta hayata gözlerini yumdu.

98 yaşındaki Bourgeois tahta, çelik, taş ve atık plastik gibi birbirinden farklı birçok materyali bir arada kullanarak doğumu, cinselliği, ölümü ve insanın korku dolu bir dünyada beslenme ve korunma duygularını anlatan soyut heykeller, resimler ve baskılar yaptı.

Fransa doğumlu Amerikalı sanatçı 1984 yılında The Washington Post'a "İnsanları gerçekten endişelendirmek, canlarını sıkmak istiyorum." diyerek felsefesini de özetlemişti.

Sanatçının en meşhur eseri bronz, paslanmaz çelik ve mermerden oluşan 10 metrelik devasa örümcek heykeli 'Maman' Kanada Ulusal Galeri'si önünde 2005 yılından beri duruyordu. Amerikalı sanat eleştirmeni Robert Hughes onu "Amerikan feminist sanatının anası" olarak tanımlamıştı.

2007 yılında "Yüksek Tansiyon" adını taşıyan 11 panellik seride yaşlanmanın etkilerini kendi vücudunu kullanarak anlattı.

1911 Paris doğumlu Bourgeois Sorbonne'da matematik eğitimi görmüş ardından Louvre ve Güzel Sanatlar Okulu'nda sanat eğitimi almıştı. Amerikan sanatı tarihçisi Robert Goldwater'la evlenip 1938'de eşiyle New York'a taşındı. Çalışmalarına ve sanat kariyerine burada devam etti.

Sanatçı ilk kez 70 yaşında New York Modern Sanatlar Müzesi'nin onun eserlerini sergilediği retrospektif sergiyle tanındı. 2007 ve 2008 yıllarında 1940'larda yaptığı eserler Londra'daki the Tate Modern galerisinde, Paris'teki Le Centre Georges Pompidou'da ve New York'taki the Solomon R. Guggenheim Müzesi'nde sergilendi.

Son eserlerini geçen hafta bitirdiği söylenen Bourgeois'ın hayatta iki oğlu, iki torunu ve bir de torunun çoğu vardı. Eşi ve bir oğluysa ondan önce vefat etmişti.