TBMM Adalet Komisyonu, anadilde savunma ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

Tasarının mevcut halinde, 'meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilen sanık' şeklindeki ifade, AK Parti'nin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, tasarıdan çıkarıldı.

Mahkeme, tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda sanıkların Türkçe bilip bilmediklerine bakmaksızın anadilde savunma hakkı tanıyacak.

Konu özellikle, KCK davasında yargılanan sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemeleri üzerine gündeme gelmişti.

Tasarı, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 202. maddesinde yapılacak düzenlemeyle mahkemeye çıkartılan kişilere kendilerini daha iyi ifade ettiklerini düşündükleri dille, tercüman aracılığıyla savunma yapma imkanı tanınıyor.

Böylece, özellikle KCK davalarında Kürtçe savunmanın önü açılmış olacak. Ancak iddianamelerin Türkçe yazılması zorunlu olacak.

EŞLE GÖRÜŞMEDE İYİ HAL ŞARTI
Tasarı aynı zamanda mahkumlara eşleriyle görüşme imkanı da öngörüyor. Bunun için de infaz yasasında değişiklik planlanıyor.

3 AYDA BİR 24 SAAT
Eş ile görüşme için cezaevinde iyi hal şartı aranacak. Görüşmeler üç ayda bir özel bir odada yapılabilecek. Mahkumlar eşleriyle 3 ila 24 saat arası bir araya gelebilecekler.

HASTALIKTA MAHKUMİYETE ARA
Düzenleme belli derecede hasta olan hükümlü ve tutukluların, tedavileri süresince mahkumiyetlerine ara verilmesini de öngörüyor. Ancak bunun için adlı tıp raporu gerekecek.

Tasarı, ölüm veya hastalık nedeniyle hükümlüye verilen ''mazeret izni'' düzenlemesinde de değişiklik öngörüyor. Hükümlü mazeret izni süresi içinde, kendi evi veya anne, baba, eş, kardeş ve çocuğunun evinde kalabilecek. Kararı hükümlünün izin süresi boyunca ikamet edeceği ilin valisi verecek.

Tasarının gelecek hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.