Anayasa görüşmelerinin ilk turu tamamlandı

AK Parti ve MHP arasındaki anayasa görüşmelerinin ilk turu tamamlandı. MHP lideri Devlet Bahçeli de AK Parti'nin teklifini başkanlık divanı üyleriyle değerlendirdi.

NTV Haber 21.11.2016 - 21:03 | Son Güncelleme : 22.11.2016 - 00:15

Anayasa görüşmelerinin ilk turu tamamlandı

AK Parti ile MHP arasında, anayasa değişiklik teklifi üzerindeki ilk tur müzakere tamamlandı. MHP'nin teklif üzerindeki değerlendirmelerini Mehmet Parsak, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül'e aktardı.

Gül, bu değerlendirmeleri Başbakan Binali Yıldırım'a aktaracak. Ardından AK Parti'nin teklifi revize edilip yeniden MHP'le iletilecek. AK Parti'nin anayasa teklifi, MHP lideri Devlet Bahçeli başkanlığında toplanan MHP başkanlık divanında da değerlendirildi.

Toplantıda, MHP'nin üniter yapı ve "anayasa'nın ilk dört maddesi" konusundaki hassasiyetlerine bir kez daha dikkat çekildi. Edinilen bilgiye göre, teklifte yer alan Cumhurbaşkanı'nın yargılanması için Meclis'te 413 milletvekilinin oyunu gerektiren düzenlemeye MHP soğuk bakıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde bu rakamın 330 olması gerektiği görüşü hakim. MHP'nin ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın kararname yetkisinin sınırlandırılmasını istediği de belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...