Android’deki güvenlik açığı kapatıldı

Google, Android işletim sistemine uyumlu uygulamaları truva atı virüsüne çeviren güvenlik açığını onarmak için bir yama yayımladığını açıkladı.

11.07.2013 - 10:29

Android’deki güvenlik açığı kapatıldı

ABD’li güvenlik şirketi Bluebox, geçtiğimiz hafta Android uygulamalarını etkileyen kötü amaçlı bir yazılımın büyük bir risk doğurduğu uyarısını yapmıştı. Google Play dışındaki üçüncü parti uygulama platformlarından indirilen uygulamalarla bulaşma riski yüksek olan kötü amaçlı yazılımın, 4 yıldır mobil dünyada var olduğu tespit edilmişti.

Google, bu hafta 900 milyon Android cihazı tehdit eden güvenlik riskini ortadan kaldıracak yamanın hazır olduğunu duyurdu. Google, yamanın ortakları olan orijinal donanım üreticilerilerine (OEM) dağıtılacağını, böylece ürünleriyle ilgili yamanın yayılmasını sağlayacaklarını belirtti.

Google’ın Android İletişim Müdürü Gina Scigliano, “Güvenlik açığını kapatmak için hazırladığımız yama Samsung gibi OEM’lere gönderildi. Güvenlik taramalarında Google Play veya diğer uygulama platformlarında herhangi bir sorun tespit etmedik. Google Play uygulamaları taramadan geçirecek, Verify Apps ise diğer platformlardan indirilen uygulamaları tarayacak” dedi.

Verify Apps, Google’ın Jelly Bean 4.2 sürümüyle birlikte sunduğu mobil güvenlik hizmeti olarak biliniyor.

TEMKİNLİ OLMAK EN İYİSİ
The DroidGuy sitesinin verdiği bilgiye göre, Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S4, çoktan gerekli yamaya sahip.

ABD’deki cep telefonu operatörlerinin de Android işletim sistemiyle çalışan diğer markalar için 50 MB büyüklüğünde bir güncelleme sunduğu ifade edildi.

Analistler, henüz yamanın ulaşmadığı cihaz kullanıcıları için, üçüncü parti platformlardan uygulama indirmeme uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...