Ankara'da yüzüne sürdüğü dezenfektan hastanelik etti

Ankara'da taksi şoförlüğü yapan bir kişi, taksisine aldığı müşterisinin corona virüs olduğundan şüphelenip eline ve yüzüne üç gün boyunca dezenfektan uyguladı. Yüzünde kızarıklık, yanma, şişme oluşan ve 'temas alerjisi' teşhisi konulan Özelçi, hastanede 14 gün süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

DHA 15.04.2021 - 11:46

Ankara'da yüzüne sürdüğü dezenfektan hastanelik etti

Ankara'da ellerinin ardından üç gün boyunca yüzüne de dezenfektan süren taksi şoförüne ileri derece temas alerjisi teşhisi konuldu.

Taksi şoförü İsmail Özelçi, mart ayının başında taksisine binen müşterinin corona virüs olduğundan şüphelendi. Özelçi, müşterisi indikten sonra eline ve yüzüne 3 gün boyunca dezenfektan uyguladı.

İLERİ DERECE TEMAS ALERJİSİ TEŞHİSİ

Özelçi, yüzünde kızarıklık, yanma ve şişme meydana gelince de hastaneye başvurdu. Özelçi'ye, ileri derecede 'temas alerjisi' teşhisi konuldu.

Özelçi, 14 gün süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

'KAŞINTI SANKİ BENİ ÖLDÜRECEK GİBİYDİ'

Özelçi, "Müşterim sürekli öksürüyor ve hapşırıyordu. Hali de kötüydü. İndikten sonra dezenfektanı elime sürdüm, yüzüme sürmeye başladım, 'yüzüm de temiz olsun' diye. Ve bu uygulamayı 3-4 gün süreyle gün içerisinde uygulayarak yaptım. Fakat ondan sonra sabaha karşı bir kaşıntı başladı'' dedi.

Daha sonrasında yüzünün kızardığını ve şiddetli bir şekilde şiştiğini belirten Özelçi, ''Gözlerim kapandı. Aşırı bir kaşıntım vardı. Kaşıntı sanki beni öldürecek gibiydi. Ellerimde de vardı o kaşıntı. Ellerimi birbirine sürttüğümde sanki bir sıcaklık geliyordu'' diyerek yaşadıklarını anlattı.

Özelçi, başvurusunun ardından bir hastanede 14 gün boyunca tedavi gördü. 

'DEZENFEKTANLARI YÜZE KULLANMAYALIM'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliğini Eğitim İdari Sorumlusu Prof. Dr. Selda Pelin Kartal ise hastanın hijyen çekincesi nedeniyle yüzüne çok fazla el dezenfektanı uyguladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Yüzüne elleriyle ovuştura ovuştura el dezenfektanı sürmüş. Ve birden alerji gibi yanma, batma, kızarıklık ve gözlerinde de kapanma şikayeti olunca panikleyip bize başvurdu. Hastamızı gördükten sonra hemen servise aldık ve tedavisine başladık. Çünkü gözleri kapanmış; çok ileri düzeyde bir 'temas alerjisi' olan bir hasta olarak karşımıza çıktı. Çok kısa sürede damardan ve ağızdan tedavisine başladık. Sulu pansumanlar uygulayıp, bölgeye kremler uyguladık. Hastamızın şişlikten kapalı olan gözleri 3-4 günün ardından açıldı. Ama tedavisine 13 gün devam ettik. Gerekli tavsiyeler ile kendisini taburcu ettik. Yüzüne çok fazla uygulamıştı. Durumu bu kadar yoğun olmasa da bu tip vakalar poliklinikte sık sık karşımıza çıkıyor. Bu vesileyle hastalarımızı uyarmak isteriz. Dezenfektanları yüze kullanmayalım. Yüzümüzü su ve sabunla temizleyin''

Sayfa Yükleniyor...