Apple'ın cep telefonu iPhone ve kişisel medya oynatıcısı iPod Touch modelleri için, üçüncü kişiler tarafından programlanmış yazılımların satışına veya ücretsiz dağıtımına olanak tanıyan uygulama mağazası App Store'dan 9 ayda 1 milyar uygulama yüklendi.

Bu rakama göre, iPhone veya iPod Touch sahipleri tarafından günde toplam 3.5 milyon uygulama yükleniyor, kişi başına yüklenen sayı ise 33.

App Store üzerinden dağıtımı yapılan uygulamalar, yazılım sahibinin tercihine göre ücretsiz olarak veya 99 sentten başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Apple, 1 milyarıncı uygulamanın şerefine hazırladığı web sitesinde, yer alan bilgiye göre, ücretli uygulamalar içinde en çok yüklenen 20 uygulamanın 15'i Tetris, iShoot, Bejeveled 2 ve Crash Bandicoot Nitro Kart 3D gibi oyunlardan oluşuyor. En çok yüklenen ücretli uygulamalar arasında Ocarina, Pocket Guitar, iBeer, ve iFart Mobile bulunuyor.

En çok yüklenen ücretsiz uygulamalar ise genelde oyun olmayan uygulamalar. Bu uygulamalar arasında Facebook Mobile, The Weather Channel, Google Earth ve Shazam bulunuyor.