Arınç’tan Karamehmet’e sert eleştiri

Başbakan Yardımcısı Arınç Medya çalışanlarının özlük haklarının güçlendirileceğini söyleyip isim vermeden Karamehmet’i eleştirdi.

Haberler 30.08.2010 - 13:55

Medya çalışanlarının özlük haklarının güçlendirilmesinin hükümetin öncelikleri arasında olduğunu belirten TRT ve Basın Yayın'ın bağlı olduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basın sektöründe patronlarla çalışanlar arasında tamamen ters orantılı bir gelişme olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde enerji konusunda üst üstte ihaleler yapıldığını anımsatan Bakan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu ihalelere kimisi 3 milyar dolar vererek, kimisi 6 milyar dolar vererek girdi. İsmini vermeyeceğim, az çok tahmin edeceksiniz. Bizim de hükümet olarak gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Bu kadar yüksek parayı da nasıl veriyorlar diye. Birleştiler, bir araya geldiler. Kimisi bu bölgenin, kimisi Ege'nin, kimisi başka bir bölgenin elektrik dağıtım işini aldı. Şimdi onları alanların içinde medya patronlarından da var. O medya patronunun televizyonunda çalışanlar 6 aydan beri maaş ve ikramiyelerini alamıyorlar. Evlerine ekmek götüremiyorlar. Ama 6milyar doları bastırıp, ihale alabiliyor.

Kendisi için önemli olanın bir patronunun 3 ile 6 milyar dolar çıkarıp masanın üzerine koyarak ihaleyi alması olmadığını dile getiren Arınç, öncelikle çalışanlarının hakkını vermesi, onların alın terini karşılaması, onların akşam eve giderken alın terini, evine ekmek ve yiyecek olarak, çocuklarının göz yaşının karşılığı olarak götürmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Emin Karamehmet’in Mehmet Kazancı ile ortaklığı olan İş-Kaya-MMEKA Boğaziçi Elektrik’i 3 milyar dolara, Gediz ihalesini de 2 milyar dolara kazanmıştı.

Karamehmet'in sahip olduğu Akşam gazetesi, Show Tv ve SkyTürk kanallarının çalışanlarının bir dönemdir maaşları ödenmiyor.

Sayfa Yükleniyor...