'Asker göndermekten bahsetmedi'

Başbakanlık, Başbakan Erdoğan'ın NBC televizyonuna verdiği özel demeçle ilgili yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.05.2013 - 09:59

'Asker göndermekten bahsetmedi'

Başbakanlık'tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerikan NBC televizyonuna verdiği mülakata ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da dün NBC televizyonuna verdiği özel demeçten hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığının gözlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır:

'Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin.'

Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır."

Sayfa Yükleniyor...